• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Android
 • Android Dersleri 1 : İlk Android Projemiz

Android Dersleri 1 : İlk Android Projemiz

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki yazımızda Eclipse üzerine Android SDK kurulumunu göstermiştik. Bu bölümde ise ilk android projemizi oluşturacağız. İşe ilk olarak bir android projesi oluşturarak başlayalım ve bazı temel şeyleri de anlatarak devam edelim.

İlk olarak yeni bir android projesi oluşturalım.

1

2

3

Yukarıda projemiz için isim ve gerekli sdk ayarlarını belirtiyoruz. Uygulamamızın hangi android sürümlerinde çalışabileceğini de bu kısımdan ayarlıyoruz.

 

3
5

Bu kısımdan uygulamamız için bir ikon belirleyebiliyoruz.

 

6

7

Yukarıdaki gibi adımları takip ettikten sonra bir android projesi oluşturuyoruz. Projemizi oluşturduktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi projemize ait dosya ve klasörler gelecektir.

dosyalar

Şimdi burada projemize ait olan bazı önemli dosyaların ne işe yaradıklarını açıklayalım.

 • src => Bu klasörün içerisinde paketlerimiz ve aktivitelerimiz bulunur.
 • gen => Bu klasörün içerisinde projemiz ile ilgili bazı derleme ayarlarının olduğu R.java ve BuildConfig.java dosyaları bulunur.
 • res => Bu klasörün içerisinde uygulamada kullanılacak resim, müzik gibi dosyalar ve res içerisindeki layout klasöründe de uygulamamızdaki her sayfa için tanımlanacak olan xml dosyaları bulunur.
 • AndroidManifest.xml => Bu dosya içerisinde ise uygulamamız için temel tema,ikon,izin gibi ayarlar bulunur.

Şimdilik bizim işimize yarayacak olan klasörler bunlardır. Bunları da anlattıktan sonra uygulamalarımızın, bir telefona ihtiyaç duyulmadan sanal bir cihaz üzerinde nasıl çalıştırılacağını anlatalım. Bunun için Eclipse üzerinde bir sanal cihaz oluşturmamız gerekiyor. İlk olarak Window altında Android Virtual Device Manager‘a tıklıyoruz.

avd

Daha sonra karşımıza gelen ekranda New diyerek yeni bir sanal cihaz oluşturmamız gerekiyor. Gelen ekrandan sanal cihazımız için birkaç ayarlama yapmamız gerekiyor. Kullanacağı ram miktarı, android sürümü, kullanacağı kamera gibi ayarları burada belirliyoruz.

avd ayarları

Sanal cihazımızı da oluşturduktan sonra projemizi çalıştıralım. Şuan görsel kısımda bir değişiklik yapmadık. Varsayılan olarak bize verilen projeyi çalıştıracağız. Eclipse’de üstteki menüden  yeşil butona tıkladıktan sonra projemizi çalıştıralım.

çalıştırma

Android Application‘ı seçtikten sonra uygulamamız, telefonumuzda çalışır gibi bir sanal cihaz üzerinde çalıştırılacaktır. Bunu, web sitelerdeki localhost üzerinde çalıştırmaya benzetebiliriz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

son

 

Bu sanal cihaz üzerinde, tıpkı telefonumuzda kullanıyormuş gibi işlemler yapabiliriz. Telefonda dokunarak yaptığımız bu işlemleri, bilgisayarımızda fare tıklaması ve sürüklemesi ile yapabiliriz.

Bu arada şunu da söyleyelim. Bazen projeyi çalıştırırken hata alabiliyoruz. Eğer activity_main.out.xml dosyasında hata alıyorsak, bu dosyayı silelim ve daha sonra Project->Clean->Ok dedikten sonra projemizi tekrar çalıştırmayı deneyelim. Yine sorun alıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki derste, android için temel kontrolleri anlatacağız.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • isa can , 29 Ocak 2013 - 13:22

  Tebrik ederim,

  Başarılarının devamı 🙂

  Cevapla
 • Cem Demir , 29 Ocak 2013 - 14:11

  Çok çalışıyosun Kirazlı biraz az çalış 🙂 Tebrik ettim, hayırlı olsun. Bunun içinde bir kitap yazarsın artık.

  Cevapla
 • MSO , 09 Temmuz 2013 - 06:57

  Adamın dibisin Kirazlı 🙂

  Cevapla
 • sena , 22 Ağustos 2013 - 10:34

  Sanal cihazda ayarlama yapmama rağmen no target selected diyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 • EMRE SAYGI , 29 Ağustos 2013 - 11:58

  Mehmet Bey merhaba elınıze emegınıze saglık sıtenızı takıp ederek cok guzel seyler gelıstırıyorumm.

  Cevapla
 • Ahmet İnal , 14 Ekim 2013 - 15:58

  Aklımda basıt ama kullanıslı olacak bı program var umarım sayenızde yapabılırım derslerden vakıt buldukca bununla ugrasacam
  elınıze emegınıze saglık kodlama ıle ılgılı turkce anlatım bulmak gercekten zor

  Cevapla
 • Kerem , 03 Kasım 2013 - 12:26

  Android ortamını çok bilmiyorum. Dersleriniz faydalı olacak gibi. Burada sormak istediğim bir şey var.

  Androidin alt versyionuyla derlenmiş program üst versiyonda çalışabilir mi? 2.3 için derlelnen 4.0 da sorun çıkartır mı? Öğrenmek istediğim bu.

  Teşekkür ederim

  Cevapla
 • hilal , 18 Kasım 2013 - 15:03

  hocam valla elinize sağlık 🙂 youtubeda bi sürü video baktım. eclipse ve sdk nın tarihçesine kadar anlatıyolar, ilk projeye geçemeden bıktırıyolar.siz öyle degilsiniz çok şükür.

  Cevapla
 • Özkan DANACI , 20 Kasım 2013 - 10:15

  Resimler gelmiyor , resimleri göremiyoruz

  Cevapla
 • selcuk , 06 Aralık 2013 - 14:31

  İyi gunler ben anlattıklarınızın hepsını yaptım sanal telefon olusturdum yanlız calıstır yanı run dedıgım zaman ekranda hıc bır hareketlılık olmuyor sızın koymus oldugunuz gorseldekı gbı yon tusları falan cıkmıyor kısacası run as ıslemı yapmıyor

  Cevapla
 • emre , 14 Ocak 2014 - 22:59

  Merhaba android işini yeni girenlerdenim,pek çok kurulum anlatan var fakat sizin anlatımınız en iyisi geldi.sorunsuzca kurdum.hata olduğunda düzeltilme şeklini yazmanız faydalı olmuş.
  Yeni bir proje açarken other diyip Android Application Project demekle new den sonraki Android Application Project demek arasında ne fark var acaba ?

  Cevapla
 • ahmet , 06 Mart 2014 - 17:13

  Tüm kurulumları yaptığım halde sanal cihaz ekleyemiyorum.Ok tuşuna bastıktan sonra hiçbir hareketlilik gözükmüyor.

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 06 Mart 2014 - 19:30

   OK tuşundan kastınız nedir acaba ekran resmini alıp bana mail atabilir misiniz ?

   Cevapla
   • kadir , 25 Mart 2014 - 23:40

    Tüm kurulumları yaptığım halde sanal cihaz ekleyemiyorum.Ok tuşuna bastıktan sonra hiçbir hareketlilik gözükmüyor.Ahmet arkadaşla aynı problemi yaşıyorum ona bir çözüm bulduysanız bana da anlatabilirmisiniz.
    Siteniz çok güzel emeğinize sağlık.
    teşekkürler.

    Cevapla
    • Mehmet Kirazlı , 26 Mart 2014 - 08:44

     Yazının en üstünde adt’yi doğrudan indirebileceğiniz bir link verdim oradan indirdin. Ya da güncel bir android sdk indirin ve kurun. Yüklemeniz gerekenleri sdk’dan doğru ve tam olarak yükleyin.

     Cevapla
 • Sevgi , 11 Mart 2014 - 14:30

  Merhaba, ben avd manger’ı aynı gösterdiğiniz gibi yükledim. Fakat “could not get wglGetExtensionsStringARB” hatası veriyor.Sebebi nedir ne yapmam gerkiyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
 • Selçuk Cengiz , 08 Nisan 2014 - 00:35

  merhaba ben selçuk cengiz
  lütfen yardım. çıldırmak üzereyim, uygulamayı android tools/export signed application package diyorum values/strings.xml hatası alıyorum. aslında bana öğreten kişiden örnek aldığım uygulamanın strings.xml ile kıyaslıyorum her şeyiyle aynı olmasına rağmen böyle bir sorun çıkıyor karşıma. neyi eksik yaptım bilemiyorum
  gizcen@gmail.com

  Cevapla
 • serhat , 22 Nisan 2014 - 21:42

  The container ‘Android Dependencies’ references non existing library ‘C:\Users\exper\workspace\appcompat_v7\bin\appcompat_v7.jar’
  hatası alıyorum yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 • mehmet , 23 Nisan 2014 - 02:53

  Öncelikle makalenizi cok beğendim.Sorun ise yeni proje acarken target layout name de istiyor bu konu hakkın da bilgi verir misiniz?

  Cevapla
 • HAKAN , 16 Haziran 2014 - 14:38

  Hocam ben çalıştırdım fakat açılan ekran simsiyah “Hello Word” gibi o beyaz yerlerde çıkmadı Sadece sağ tarafta kontrol düğmesi var.

  Cevapla
 • Hakan , 18 Haziran 2014 - 14:01

  Hocam ben sizlere bir konu hakkında danışmak istyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  Şimdi benim herşey tamam kurulu fakat emulatör çok yavaş çalışıyor bu nedenle bende tabletimden emulatör çalıştırayım dedim tablettende “MTP Yüklenemedi” sorunu çıkınca şöyle bir şey düşündüm ben tabletimi “KABLOSUZ OLARAK BAĞLAYIP EMULATÖR OLARAK KULLANMA” sizce bu mümkünmüdür.Çünkü tabletim sadece kablosuz bağlanıyor.

  Cevapla
 • 323 , 05 Eylül 2014 - 14:09

  Hocam merhaba dediğiniz gibi yaptım fakat programı çalıştıramıyorum.çünkü yaklaşık 25 tane hata algılıyor.Ama ben hiç üstünde oynama yapmadım .İlk açıldığı gibi duruyor fakat yinede 25 hata ……

  Cevapla
 • Esra , 06 Ekim 2014 - 18:16

  Merhaba,

  Kurulum aşamasını adım adım yaptım ancak sanal cihazı çalıştırdığım zaman sadece siyah ekran geliyor,başka birşey görünmüyor. Sebebi ne olabilir acaba?

  Cevapla
 • sermin , 29 Ocak 2015 - 15:56

  mrb ben programı adım adım yaptım ama values dosyasının altında styles.xml de hata veriyor yardımcı olabılırmısınız run as la calıstırmak ıstedıgımde ıse none applicable cıkıyor

  Cevapla
 • busra , 15 Şubat 2015 - 11:55

  merahaba ben lise 3.sınıf öğrencisi bilişim teknolojileri okuyorum bölümüm veri tabanı ama öğretmen bizden eclipse ile android uygulama yapmamızı söyledi eclipse java hepsini kurdum ancak nasıl bir uygulama yapıcam hiç bir bilgim yok bana yardımcı olup bir oyun yada uygulama yapabilir misiniz ??

  Cevapla
 • Emre , 26 Şubat 2015 - 00:16

  S.a hocam herşey iyi güzel de şu yeşil butona tıkladıktan sonra hiç bir işlem yapmıyor hatası nedir? Şimdiden Teşekkürlerr….

  Cevapla
 • Erdi Özbek , 04 Mart 2015 - 22:24

  hocam merhaba ben yapmış oldugunuz butun ıslemlerı eksıksız ve sırasıyla yaptım fakat proje olusturdugumda style.xml dosyaları hata verıyor hıcbır yerde de bulamadım theme lardan kaynaklı hata kodları alıyorum neden kaynaklı olabılır yardımcı olabılırsenız sevınırım

  Cevapla
 • Muzaffer , 05 Mart 2015 - 09:19

  Çalışmalarınız için çok teşekkürler

  Cevapla
 • Seda , 09 Mart 2015 - 16:09

  Merhaba, yazdıklarınızı uyguladım aşağıdaki kısımda Navigation Type bende çıkmıyor Run yaptığım zaman da böyle bir hata veriyor.
  Activity Name
  Layout Name
  Navigation Type

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Harun Çetin , 10 Mayıs 2015 - 22:57

  Merhaba , Ben herseyı uyguladım runs as android aplication demeden önce direk iki hata veriyor ActionBarActivity java hatası hatanın ekran görüntüsü
  linki -> http://i.hizliresim.com/0qn6Po.png
  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 • fikret , 29 Ağustos 2015 - 01:52

  Hocam kendim yapmayı denedim, başaramadım. kafayı yiyicem. Bir webview yapmaya çalışıyorum. Tek istediğim, apk uygulama hiçbir buton olmadan sadece sitemi göstersin. Yani uygulamanın içinde bir index.html olacak, sayfa otomatik olarak siteme yönlendirecek. sürekli debug hatası alıyorum google play hata veriyor. Lütfen benim için hazırlayabilir misiniz? tiktikret@gmail.com

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 28 Eylül 2015 - 19:15

   Merhaba. Sizin için hazırlayamam şuan. Kodsal hatanız vardır hata veriyorsa. Debug yaparak öğrenebilirsiniz hatayı. Ya da benim yazdığım kodla kendinizinkini karşılaştırın bir yerlerde hatanız var çünkü

   Cevapla
 • rfat , 01 Mayıs 2016 - 21:37

  activity_main.out.xml dosyasında hata aldım clean yaptım olmadı yardımcı olursanız sevınırım

  Cevapla
 • ali berat çetin , 21 Mayıs 2016 - 16:38

  Öncelikle derslerinizi çok başarılı bulduğumu belirterek başlamak isterim. Ben programlamaya 4-5 ay önce C ile başladım. Şu anda C ile yazdığım 3 adet oyun var. 1.Tetris. Bu oyun daha önce elbette yapılmıştı fakat ben yardım almadan algoritmasını kendim kurarak yazmak istedim.2. oyunum ise bilme ihtimaliniz yüksek google chrome browserde internet gittiğinde oynamamız için bize sunulan bir dinazor oyunu var. Ona birkaç ekleme yaptım. 3. oyunum ise çok ufak bir labirent oyunu. Fakat ben android uygulama yapmak istiyorum artık.Size bir sorum olacak. Yanıtlarsanız beni çok memnun edersiniz.
  Java ile C arasında çok büyük syntax farkı varmı ? yoksa temel C bilgim javaya adapte olmama yetermi? Teşekkür ediyor başarılar diliyorum.

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 25 Mayıs 2016 - 23:35

   Merhaba. Syntax olarak c# a daha çok benziyor. Ancak benzese bile java nesneye yönelik bir dil. C ise yapısal bir dil. Kulvarları farklı. O yüzden c bilmeniz java öğrenmenize etki etmeyecektir pek.

   Cevapla
 • şakir , 04 Haziran 2016 - 23:16

  hocam ilk kurulumu dediğiniz gibi yptım ama projeyi oluştur dediğimde hata alıyorum “problem occured” Parsing Data for android-23 failed
  Unsupported major.minor version 51.0

  şeklinde ne yaptıysam düzeltemedim

  Cevapla
 • mehmet , 04 Ekim 2016 - 17:08

  hocam şöyle bir hata alıyorum nasıl düzeltebilirim

  Error:Execution failed for task ‘:app:transformClassesWithDexForDebug’.
  > com.android.build.api.transform.TransformException: com.android.ide.common.process.ProcessException: org.gradle.process.internal.ExecException: Process ‘command ‘C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_79\bin\java.exe” finished with non-zero exit value 2

  Cevapla
 • mehmet , 04 Ekim 2016 - 23:59

  hocam ekledim ama değişen bir şey olmadı bir bakabilirmisiniz doğru yapmışmıyım

  apply plugin: ‘com.android.application’

  android {
  compileSdkVersion 24
  buildToolsVersion “23.0.1”

  defaultConfig {
  applicationId “com.demo.Mygamename”
  minSdkVersion 11
  targetSdkVersion 24
  }

  defaultConfig {
  // Enabling multidex support.
  multiDexEnabled true
  }

  buildTypes {
  release {
  minifyEnabled false
  proguardFiles getDefaultProguardFile(‘proguard-android.txt’), ‘proguard-rules.txt’
  }
  }
  }

  dependencies {
  compile ‘com.android.support:support-v4:24.2.1’
  compile ‘com.google.android.gms:play-services:9.6.1’
  compile ‘com.google.android.gms:play-services-ads:9.6.1’
  compile ‘com.google.android.gms:play-services-identity:9.6.1’
  compile ‘com.google.android.gms:play-services-gcm:9.6.1’

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla