• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Genel
  • Android Dersleri 27 : Seçilen Resmi Arka plan olarak ayarlama

Android Dersleri 27 : Seçilen Resmi Arka plan olarak ayarlama

Merhaba. Bu derste, android uygulamalarında galeriden seçilen bir resmi arka plan olarak ayarlamayı anlatacağım.

Uygulamayı oluşturduktan sonra sayfanıza bir imageview ve bir buton koyun. Imageview’in arka planına herhangi bir resim belirleyin. Benim uygulamamın görüntüsü şu şekilde:

1

 

Imageview kontrolünü sayfanın tamamına yerleştirdim. Sayfamızın xml kısmı ise şu şekilde:

2

 

Burada android:src kısmını silerseniz arka planda, başlangıçta herhangi bir resim olmayacaktır. Ben imageview tool’u belli olsun diye böyle bir şey koydum. Butonun text kısmını ise elle set etmedim. String.xml dosyasından aldım. Şimdi de strings.xml dosyasını görelim:

3

 

Bu strings.xml dosyasının kullanım amacını daha önce anlatmıştım. Şimdi ona değinmeyeceğim. Uygulamamızın arayüzü bu şekilde. Butona tıklandığında galeriden seçilen resmi arka plan olarak ayarlayacağız.

Şimdi kod kısmına geçelim.

4

Burada buton nesnesi oluşturduk ve tıklanınca bir intent oluşturduk. Resim seçmek için açılan sayfa intent olarak kabul ediliyor. Diğer gerekli açıklamaları üzerinde açıklama satırı olarak yaptım.

onCreate() metodunun dışına bir metod oluşturduk. Onu da aşağıda gösterdim.

5

 

Burada da resmin seçildiği aktivitede yapılacaklar gösteriliyor. Medyadan alınan resim okunuyor, aktarılıyor ve işlem bitince imageview’de gösteriliyor.

Ekran çıktıları ise aşağıdaki gibidir.

7 8

Burada emülatörümüzün içinde resim tanımlı olmadığı için seçemiyoruz fakat .apk dosyasını telefonunuza atıp denediğiniz zaman çalışacaktır.

Sonraki derslerde görüşmek üzere…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla