• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Android
 • Android Dersleri 3 : Yeni Sayfa Oluşturma ve Buton, EditText, TextView Kavramları

Android Dersleri 3 : Yeni Sayfa Oluşturma ve Buton, EditText, TextView Kavramları

Merhaba arkadaşlar. Bu derste ilk olarak uygulamamıza yeni bir sayfa eklemeyi ve daha sonra da bu sayfalara buton, edittext gibi araçları eklemeyi anlatacağım. 

Bir önceki derste, bir sayfanın hem xml tarafının hem de kontrollerin yapıldığı kısmının olduğunu söylemiştik. Uygulamamıza yeni bir sayfa eklediğimizde bu sayfa için bir java sınıfı da oluşturmamız gerekiyordu. Şimdi bir sayfa ekleyelim. Bunun için layout klasörüne sağ tıklayıp New-Other-Android-Android XML File seçeneğine tıklıyoruz. Bu kısmı aşağıda görebilirsiniz.

1

Next dedikten sonra sayfamıza isim vermemiz gerekiyor.

2

 

Tipimizi layout olarak ayarlıyoruz ve isim verdikten sonra Finish diyerek kapatıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra layout klasörünün altında digersayfa.xml adında bir dosya daha eklendiğini göreceksiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra şimdi de bu sayfanın kontrollerinin yapılacağı java dosyasını oluşturmamız gerekiyor. Bunun için de src altında paket ismine sağ tıkladıktan sonra New-Class dememiz gerekiyor. Sınıfımıza bir isim veriyoruz ve Finish diyerek sınıfı da ekliyoruz.

3

 

Bu işlemleri de yaptıktan sonra Project Explorer kısmında son görüntümüz aşağıdaki gibi olacaktır.

4

 

Şimdi digersayfa.xml dosyasına çift tıkladığımızda boş bir android ekranı göreceğiz. Oraya şimdilik dokunmuyoruz. Şimdi yapmamız gereken DigerActivity.java dosyasını, digersayfa.xml dosyasına bağlamak. Bunun için DigerActivity.java dosyasına çift tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir alan gelecektir.

6

 

Biz bu kısmı aşağıdaki gibi değiştiriyoruz. Çünkü bu sınıfta herhangi bir işlem yapılmamış. Normal bir Java sınıfı görüyoruz. Bu sınıfı Activity sınıfından extends etmemiz gerekiyor.

12

 

Ayrıca bu sınıfa onCreate() metodunu ve setContentView metodunu eklememiz gerekiyor. Bunun için de yukarıdaki menüden Source-Override/Implements Methods… seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan onCreate() metodunu seçiyoruz ve projemize ekliyoruz.

7

 

Bu metodu da ekledikten sonra kodumuzun son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

8

 

Burada eksik bir şey var. O da setContentView metodu. Bu metod ile sınıfımızı, sayfamızın olduğu xml dosyasına bağlayacağız. Bunun için super.onCreate() metodunun hemen altına şu metodu da ekliyoruz.

setContentView(R.layout.digersayfa);

Bu işlemleri yaptıktan sonra ctrl+s ile kaydedelim. Kaydedilmemiş bir sayfamız kalmasın. Son olarak bir de AndroidManifest.xml dosyasında bu sayfayı eklememiz gerekiyor. Bunun için projemizdeki bu dosyayı açalım ve kodumuzu aşağıdaki gibi düzenleyelim.

11

 

AndroidManifest.xml dosyasını da bu şekilde ayarladık. Eklenen her sayfa için bu dosyaya da ekleme yapılmalıdır. Uygulamamız ilk açıldığında activity_main.xml sayfası açılacaktır. Çünkü bunu LAUNCHER olarak ayarladık AndroidManifest.xml dosyasında. Fakat bir biraz önce oluşturduğumuz sayfanın da bir şekilde açılıp açılmadığını kontrol etmek istiyoruz. Bunun için anasayfamıza bir buton koyalım ve tıklandığında biraz önce oluşturduğumuz digersayfa.xml sayfasına gitsin. Ama önce bu sayfanın açıldığını anlamak için activity_main.xml sayfamıza birkaç araç koyalım. Diğer sayfamız ise boş kalsın. Bunun için yeni bir konu anlatmamız gerekiyor.

Buton, EditView ve TextView Kavramları

Oluşturduğumuz diğer sayfaya araç eklemeyeceğiz. Anasayfamıza araçlar ekleyeceğiz ve diğer sayfaya geçişte boş olan sayfa açılacak. Bunlardan ilk olarak temel olan araçlardan başlayalım. Textview , bildiğiniz label‘dir ve yazı göstermeye yarar. Edittext ise bildiğiniz textbox‘tır ve bir yazı girişi yapmayı sağlar. Şimdi activity_main.xml dosyasına çift tıklayalım ve soldaki panelde bir textview, edittext ve buton ekleyelim.

1

 

Bunları ekledikten sonra sayfanın alt tarafında xml kısmına geçtiğinizde, sayfanızın xml kodunu görebilirsiniz. Biz sadece buton için ayarları anlatalım.

2

 

Bu ayarları xml tarafında değil de görsel kısımda, butonun üzerine tıkladıktan sonra sağdaki properties kısmından da değiştirebilirsiniz. Bu kısımda daha çok ayar bulunmaktadır.

Sayfaya bu 3 aracı ekledikten sonra şunu yapalım. Butona tıklayınca edittext içerisine yazdığımızı textview içerisinde göstersin. Bunları yaptıktan sonra, bir başka butona tıklandığında ise diğer sayfaya geçmesini ve diğer sayfada hiçbir şey olmadığı için boş bir sayfa açılmasını yapacağız. Şimdi MainActivity.java dosyasına çift tıklayalım ve kodlarımızı yazalım.

3

 

Şimdi buradaki numaralandırılmış alanları anlatalım.

1 => TextView sınıfından bir goster adında nesne oluşturduk. Textview ile işlemlerimizi bu nesne üzerinden yapacağız. findViewById ile de textview aracını id’si ile buluyoruz. Burada bizim textview id’si, xml kısmındakinin aynısıdır(R.id.textView1). Bu alanı final yani sabit olarak tanımlamak zorundayız.

2 => Edittext sınıfından al adında bir nesne oluşturduk. Bu nesne ile kutucuğa girilen değerleri alacağız. Bunu da final olarak tanımladık. Bu araçları eklediğimizde yukarıda otomatik olarak bunları import edecektir. Bu da id’sine göre arandı ve eşleştirildi.

3 => Burada da bir buton oluşturduk. Anlattıklarımız bunun için de geçerlidir. Her birinde bir nesne oluşturuyoruz ki işlemlerimizi bu nesne üzerinden yapalım.

4 => Butona yani b nesnesine tıklandığında bir listener çalışacaktır. Listener, java ile masaüstü uygulama geliştirenler için yabancı gelmeyecektir. C#’taki click olayına benzetebiliriz fakat biraz farklıdır. Önce olay dinlenir daha sonra yapılan olaya göre işlem yapılır.

5 => Bu dinleme olayı sonucunda bir tıklama olduysa bu metod çalışır. onClick() metodu, butona tıklanmayı gösterir ve tıklandığında yapılacak işlemler bu metod içerisine yazılır.

6 => goster nesnesinin setText metodu çalıştırılır. Yani TextView içerisinde bir şey yazdırılarak. Bu yazdırılacak olan da edittext içerisindeki verilerdir. Bu verileri de al nesnesi üzerinden getText() metodunu çağırarak alıyoruz.

7 => Burada noktalı virgül koymayı unutmuyoruz.

Şimdi projemizi çalıştıralım. Bunun için proje ismine tıklıyoruz ve yeşil butona tıklıyoruz. Gelen ekrandan Android Application diyoruz ve emülatörümüzün açılmasını bekliyoruz. Açıldıktan sonra uygulamamızın ismini seçerek başlatıyoruz. Aşağıda ekran görüntülerini gösterelim.

4

Butona tıkladığımızda, edittext içerisine yazdığımızı textview üzerinde gösteriyor. Şimdi emülatörü kapatmadan uygulamamıza geri dönelim. Eğer emülatörü kapatırsak, uygulamayı çalıştırdığımızda yine uzun süre beklememiz gerekir. Eğer kapatmazsak uygulamayı çalıştırdığımızda emülatör kendini yeniler ve kısa sürede açılır.

Uygulamamızda activity_main.xml dosyasına çift tıklayıp bir buton daha ekleyelim ve butona tıkladığımızda diğer sayfaya geçsin. Butonu ekledikten sonra MainActivity.java dosyasına çift tıklayalım ve butonun tıklanma olayını yazalım. Kodumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

22

 

Eklediğimiz kısım sadece b2 nesnesi için listener olayıdır. Burada click işlemi yapıldığında startActivity ile yeni bir aktivite başlatıldığını gösteriyoruz. Yeni bir intent nesnesi oluşturduktan sonra parametre olarak, geçiş yapacağımız sayfanın paket adını veriyoruz. Paket adına, AndroidManifest.xml dosyasından ulaşabilirsiniz. Bunu da önce sayfamızı oluşturduğumuz zaman belirlemiştik. Şimdi projemizi tekrar çalıştıralım ve aşağıdaki gibi çıktıları inceleyelim.

11 12

 

Sol tarafta tıklamadan önceki hali; sağ tarafta ise butona tıkladıktan sonraki hali gösterilmiştir. Butona tıkladıktan sonra diğer sayfaya geçiş yapıyor. Diğer sayfada ise şuan hiçbir araç yok. Biz bütün araçları, konumuzun başından beri anasayfamıza yani activity_main.xml dosyasına ekliyoruz.

Bu derste en temel 3 aracı inceledik ve yeni sayfa oluşturmayı, bu sayfaya geçiş yapmayı anlattık.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Burak , 20 Haziran 2013 - 22:24

  Merhabalar, Buton, EditView ve TextView Kavramlarından sonra sıkıntı çıktı.

  Ekran görüntüsü:

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 21 Haziran 2013 - 05:18

   Parantez hatası ya da xml dosyasındaki değer uyuşmazlığı olabilir. Hatanın üzerine geldiğinizde çıkan yazıyı buraya yazarsanız yardımcı olabilirim

   Cevapla
  • Emre , 04 Ocak 2014 - 15:55

   MainActivity.java;

   “package com.emreris;

   import android.os.Bundle;
   import android.app.Activity;
   import android.view.Menu;
   import android.view.View;

   public class MainActivity extends Activity {

   @Override
   protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
   super.onCreate(savedInstanceState);
   setContentView(R.layout.activity_main);
   Button b=( Button )findViewById(R.id.button1);

   b.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {

   @Override
   public void onClick(View v)
   {
   startActivity(new intent(“android.intent.action.DIGER”));

   }
   } );

   }”
   Hocam burada ve yazan yerlerde hata veriyor. Sebebi ne olabilir? Amacım sadece butona tıklandığında diğer sayfaya geçmek. Teşekkürler.

   Cevapla
 • Erdi Sözen , 16 Temmuz 2013 - 07:03

  Android Studio kullanıyorum. TextView Türkçe karakter sıkıntısı yaratıyor. Bunu nasıl önlerim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Teşekkür ederim ayrıca uğraşlarınız için…

  Cevapla
 • Hasan Kral , 25 Temmuz 2013 - 14:18

  Mehmet bey çoklu buton olaylarında listener olayını nasıl yapacaz. mesala hesap makinesi yapalım diyelim o zaman her buton için listener ve nesne mi oluşturcaz ? Ben hangi butona basılırsa o butonu temsik eden sayının textview ‘a yazılmasını istiyorum

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 25 Temmuz 2013 - 16:32

   Sadece bir listener oluşturarak da yapabiliyorsunuz. Fakat bunun için MainActivity sınıfınızı (butonlar hangi sınıftaysa), View.OnClickListener sınıfından da implements etmeniz gerekiyor. Yani şu şekilde :

   public class MyActivity extends Activity implements View.OnClickListener

   Bunu yaptıktan sonra butonlarınızı şu şekilde kontrol edebilirsiniz :
   @Override
   public void onClick(View v) {
   switch(v.getId()) {
   case R.id.button1:
   // yapılacaklar;
   break;
   case R.id.button2:
   // yapılacaklar;
   break;

   }

   Cevapla
   • Mehmet , 24 Temmuz 2014 - 07:24

    Merhaba Anasayfada 5 buton ile sayfa geçişi yapmaya çalışıyordum. Lakin 1 tanesi dışında hepsi çalıştı sizin dediğiniz gibi şu şekilde:

    public class MyActivity extends Activity implements View.OnClickListener
    Bunu yaptıktan sonra butonlarınızı şu şekilde kontrol edebilirsiniz :
    @Override
    public void onClick(View v) {
    switch(v.getId()) {
    case R.id.button1:
    startActivity(new Intent(“android.intent.action.SAYFA1”));
    case R.id.button2:
    startActivity(new Intent(“android.intent.action.SAYFA2”));
    break;
    }

    gibi yaptım lakin hepsi çalışmaz oldu sebebi hikmeti nedir 🙂

    Cevapla
    • Mehmet , 24 Temmuz 2014 - 07:30

     Aslında kafama takılan yer şurası :

     Button dini=(Button)findViewById(R.id.button1);

     dini.setOnClickListener(new View.OnClickListener()

     şeklinde tanımlama yaptım lakin; dini.setOnClickListener’daki “dini.” bölümüne ne yazmam gerekiyor yani bir üstündeki sabiti nasıl tanımlamam gerek ?

     Cevapla
    • Mehmet Kirazlı , 24 Temmuz 2014 - 08:12

     break yazmanız lazım her case sonunda

     Cevapla
 • Mustafa Kamil AKYILDIZ , 03 Ağustos 2013 - 12:13

  Merhaba. peki yeni açılan intent’ten ilk sayfaya dönmek için ne yapmamız gerekiyor ? ayrıca programı hatasız yazdım fakat emülatörde açılmıyor. “beklenmeyen biçimde çalışmayı durdurdu” gibi mesaj alıyorum. çözümü nedir ? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 03 Ağustos 2013 - 12:29

   Merhaba. İlk sayfaya dönme olayını bir buton ile yapacaksanız butonun listener’ı içerisine click eventini yazacaksınız. İlgili alanlara ise bu sefer ilk sayfaya ait bilgileri yazacaksınız. Kodda hata olduğunu düşünmüyorum çünkü denedikten sonra koyuyorum. Fakat büyük ihtimal manifest dosyanızda sıkıntı vardır.

   Cevapla
 • serdar , 21 Ağustos 2013 - 13:28

  hocam edittext ve textviev le alakalı bi yanlışlık olmuş sanırım. edittext yazı girişi için kullanılmıyor mu ? kontrol ederseniz sevinirim

  Cevapla
 • Ersan Yılmaz , 30 Ağustos 2013 - 15:22

  Öncelikle çok teşekkürler. Sorum AndroidManifest.xml dosyasında 2 ile gösterdiğiniz satır ile ilgili. Buradaki DIGER neyi ifade ediyor ? Sanırım daha önceden tanımladınız bunu. Ya yazınızda göstermemişsiniz ya da ben göremedim. Bu kısımda takıldım. Açıklarsanız sevinirim.

  Kolay gelsin.

  Cevapla
 • Ersan Yılmaz , 30 Ağustos 2013 - 18:10

  Bunu nasıl yapıyoruz? Açıklayabilir misiniz?

  Cevapla
 • Erkan demir , 23 Eylül 2013 - 12:55

  Hocam onCreate() metodu bende görünmüyor.Ne yapmam lazım

  Cevapla
 • NAzım BÜTÜN , 11 Ekim 2013 - 00:36

  Hocam, emeğiniz ve sorulara ilginiz için teşekkür ederim öncelikle.
  Arka plan resminin veya canvas background resminin belirli bölgelerine tıklayarak buton olarak kullanabilir miyiz? Daha önce Appinventorda görmüştüm-canvas imagesprite olarak geçiyordu. Örneğin bir aile resminde çocuğun birinin kafasına tıklayarak onunla ilgili resimlerin görüntülendiği sayfaya geçmek istiyorum.

  Teşekkürler.

  Cevapla
 • Ozgur , 11 Ekim 2013 - 14:25

  Merhaba Mehmet Bey. Oncelikle bu yararlı paylaşımlarınız için çok tesekkur ederim. Ben bir galeri uygulaması yapmak istiyorum ancak bu uygulamanın basına 4 tane buton ile yonlendirmeler yapmak istiyorum. Yani resimleri kategorilere de ayırmam gerekecek sanırım. Bu konuda bir paylasımınız olabilir mi? Tekrar tesekkurler.

  Cevapla
 • Hüseyin Tüysüz , 25 Ekim 2013 - 20:35

  Merhaba , öncelikle yardımınız için çok teşekkürler.Daha Yeni Başladım. mainactivity.java da aynısını yazdığım halde sorun çıkartıyor. Teşekkür Ederim

  Cevapla
 • Ali , 10 Kasım 2013 - 17:28

  merhaba, öncelikle bu yaralı paylaşım için teşekkürler, ben sizin dediklerinizi uyguladığımda herhangi bir problem yaşamadan açmayı başarıyorum ancak Youtube videolarını açacak bir uygulama üzerinde çalışıyorum. Ne bu methodla ne başka bir methodla maalesef amacıma ulaşamadım.

  Digeractivity.java

  package com.example.sayfa;

  import android.app.Activity;
  import android.content.Intent;
  import android.os.Bundle;
  import android.widget.Toast;

  import com.google.android.youtube.player.YouTubeInitializationResult;
  import com.google.android.youtube.player.YouTubeStandalonePlayer;

  public class DigerActivity extends Activity
  {

  private int REQ_PLAYER_CODE = 1;
  private static String YT_KEY = “AIzaSyAHBXzpIsBAGhKZwjvI0LoXDfc8hCqw64I”;
  private static String VIDEO_ID = “sjOfxnlGAF4”; // Your video id here

  @Override
  protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
  super.onCreate(savedInstanceState);
  setContentView(R.layout.digersayfa);

  Intent videoIntent = YouTubeStandalonePlayer.createVideoIntent(this, YT_KEY, VIDEO_ID, 0, true, false);

  startActivityForResult(videoIntent, REQ_PLAYER_CODE);

  }

  @Override
  protected void onActivityResult(int requestCode, int resultCode, Intent data) {
  super.onActivityResult(requestCode, resultCode, data);
  if (requestCode == REQ_PLAYER_CODE && resultCode != RESULT_OK) {
  YouTubeInitializationResult errorReason = YouTubeStandalonePlayer.getReturnedInitializationResult(data);
  if (errorReason.isUserRecoverableError()) {
  errorReason.getErrorDialog(this, 0).show();
  } else {
  String errorMessage = String.format(“PLAYER ERROR!!”, errorReason.toString());
  Toast.makeText(this, errorMessage, Toast.LENGTH_LONG).show();
  }
  }
  }
  }

  ————————————–

  mainactivity.java

  package com.example.sayfa;

  import android.os.Bundle;
  import android.app.Activity;
  import android.content.Intent;
  import android.view.Menu;
  import android.view.View;
  import android.widget.Button;

  public class MainActivity extends Activity {

  private Button Button;

  @Override
  protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
  super.onCreate(savedInstanceState);
  setContentView(R.layout.activity_main);

  Button = (Button)findViewById(R.id.button1);
  Button.setOnClickListener(new View.OnClickListener()

  { @Override
  public void onClick(View v) {

  startActivity(new Intent(“android.intent.action.DIGER”));
  }
  });
  }

  @Override
  public boolean onCreateOptionsMenu(Menu menu) {
  // Inflate the menu; this adds items to the action bar if it is present.
  getMenuInflater().inflate(R.menu.main, menu);
  return true;
  }

  }
  —————————————————————-
  digersayfa.xml

  ————————————————————-

  Ayrıca dediğiniz gibi activity_main kısmına buton yerleştirdim

  ————————————————————-

  manifest

  Bunları yazınca uygulamada Button görünüyor ancak basınca uygulama otomatik olarak kapanıyor.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Ali

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 11 Kasım 2013 - 10:29

   Merhaba. İnternet izni vermeniz gerekebilir. Bunu yaptıysanız ve hala hata alıyorsanız youtube video çekme kodunuzu tekrar inceleyin benim bir bilgim yok bu konuda. Daha önce uğraşmadım. Düzeltemezseniz başka bir video çekme kodu bulun ve onu deneyin

   Cevapla
   • ali , 11 Kasım 2013 - 21:23

    Merhabalar,
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İzinleri vermiştim o yüzden sorun genel anlamda çözülemedi ama ben başka bir şekilde amacıma ulaştım. Bu kodlarla maalesef çözüm sonuçsuz kaldı.

    Cevapla
 • murat , 11 Ocak 2014 - 16:20

  Merhaba.Ekledigim button,edittext,textview programı çalıştırdığım da görünmüyor sebebi nedir acaba? Sadece boş bir ekran geliyor

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 11 Ocak 2014 - 16:37

   Kodunuzu gönderin buraya

   Cevapla
   • murat , 11 Ocak 2014 - 18:37

    package com.example.test;

    import android.os.Bundle;
    import android.app.Activity;
    import android.content.Intent;
    import android.view.Menu;
    import android.view.View;
    import android.widget.Button;
    import android.widget.EditText;
    import android.widget.TextView;

    public class MainActivity extends Activity {

    @Override
    protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
    super.onCreate(savedInstanceState);
    setContentView(R.layout.activity_main);

    final TextView cikti=(TextView)findViewById(R.id.textView1);
    final EditText yazi=(EditText)findViewById(R.id.editText1);
    Button button=(Button)findViewById(R.id.button1);
    Button button2=(Button)findViewById(R.id.button2);
    button2.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {

    @Override
    public void onClick(View arg0) {
    // TODO Auto-generated method stub
    startActivity(new Intent(“com.example.test.EKRANIKI”));
    }
    });
    button.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {

    @Override
    public void onClick(View v) {
    // TODO Auto-generated method stub
    cikti.setText(yazi.getText());
    }
    });
    }

    @Override
    public boolean onCreateOptionsMenu(Menu menu) {
    // Inflate the menu; this adds items to the action bar if it is present.
    getMenuInflater().inflate(R.menu.main, menu);
    return true;
    }

    }

    //////////////////////////////////////// xml kısmı

    Cevapla
 • kevser aykaç , 20 Şubat 2014 - 21:01

  merhaba android ile uğraşmaya yeni başladım. bu uygulamayı yapıyorum fakat emilatörü çalıştırdığımda eskisi görünüyor. eskisini sildim. ama yine de düzelmedi. neden olduğunu bulamadım.

  Cevapla
 • emre , 07 Mart 2014 - 22:07

  merhaba eclipsede herhangi butonun veya textboxın yerini değiştirince uygulama çöküyor neden olabilir?

  Cevapla
 • SİNAN , 08 Mart 2014 - 20:07

  Merhaba,
  hakikaten çok güzel anlatıyorsunuz, süper olmuş. Benim bir sorum olacak. Burada bir intent sayfa oluşturduk. Bunu oluşturduktan sonra ana sayfa arkada çalışıyor durumda mı oluyor yoksa terminate mi ediliyor. eğer devam ediyorsa bunu nasıl terminate edebiliriz

  Cevapla
 • ibrahim , 01 Şubat 2015 - 00:32

  hocam öncelikle beni sıfırdAn bu konuma getirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.
  bi iki sorum var.
  source-override/Implements Methods kısmından oncreate yapmamızı söylemişsiniz. sizin görsel anlatımınızda o kısımda bir çok şey var . ama benim eclipse de sadece 5 tane şey var arasında oncreate yok. bu birinci sorunumdu . ikincisi ise ben eclipse indigo kullanıyorum sıkıntı çıarmı .

  Cevapla
 • serdar , 09 Mart 2015 - 12:35

  Merhaba,
  öncelikle teşekkürler.
  Ben uygulamanın ana sayfasına bir buton ekledim,
  ayrıca bir de sadece text içeren bi text.xml sayfası var.
  Butona tıklayınca text.xml sayfasının ekrana gelmesi için
  ne yapmam lazım.

  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Selamlar

  Cevapla
 • selim , 01 Nisan 2015 - 02:41

  hocam ben edittext ekleyemiyorum. soldaki bölmeden button ve text view ekledm fakat edit text yok

  Cevapla
 • nur , 15 Nisan 2015 - 17:49

  İyi günler geçtiğimiz sayfadan başka bir sayfaya nasıl geçeriz? İlk geçmeyi başarılı bir şekilde yapmıyorum .Ama geçtiğim sayfadan da başka yere geçmek istiyorum aynı işlemleri yapınca hata alıyorum. Nasıl yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 • ayşe , 19 Nisan 2015 - 04:18

  <action andorid:name="android.intent.action.DIGER"

  </manifest
  hatayı düzeltemiyorum

  Cevapla
 • Rahman , 21 Nisan 2015 - 20:41

  Merhaba iyi aksamlar buttona tıkladıgımda butttonun ismini edittexte yazdırmam gerekiyor bunu yapıyorum getText ve setText metodlarıyla ancak her butona basmamda edittextın ıcındekı yazı gıdıyor.yazıyı edıttextın ıcınde nasıl tutabılırım ve diğer butonlara bastıgımda yazıya devam etmesi gerekiyor.sımdıden tesekkurler

  Cevapla
 • ALİ , 22 Nisan 2015 - 19:13

  Merhaba Android Studio kullanıyorum .Uygulamamı çalıştırdığımda edittextt e türkçe karakter yazamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 • snm , 06 Mayıs 2015 - 00:14

  kolay gelsin sorum şu. ben neatbeansta bir jcalender ekledım formuma ve altında ekle butonu koyucam çalıştırıldığında ise istenilen tarih seçilip eklenmesini istiyorum butona tıkladığında . nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsın.

  Cevapla
 • stevegates , 05 Haziran 2015 - 15:32

  Merhaba Mehmet Bey,
  Ben android studio yu kurdum ve ilk açtığımda normal bir biçimde çalıştı fakat daha sonra yaptığım uygulamayı telefona attıktan sonra yeni bir proje oluşturdum fakat bu kez telefon gelmedi design kısmına sebebi ne olabilir?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Ayla , 23 Ağustos 2015 - 16:40

  Merhaba;
  Peki bu aktiviteler arası geçiş yaptığımda bilgilerin kaybolmamasını nasıl yaparım. Kaydet butonu ekleyerek değilde, cihaz seçilen ekranı otomatik olarak kaydetsin. Hesap makinelerinde background seçimleri gibi mesela.

  Cevapla
 • Mehmet Eren BALLI , 27 Eylül 2015 - 14:52

  siz bu siteden para kazanıyor musunuz?Kazanıyorsanız hangi yolla?Ne kadar?Hiç reklam göremedim.

  Cevapla
 • Yasin , 19 Ekim 2015 - 17:21

  public class MainActivity extends AppCompatActivity {

  TextView metin_alani;
  button btn;

  @Override
  protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
  super.onCreate(savedInstanceState);
  setContentView(R.layout.activity_main);
  metin_alani= (textView) findViewById(R.id.textView);
  btn= (button) findViewById(R.id.button);
  btn.setOnClickListener(new View.OnClickListener());

  @Override
  {public void OnClick(View v)
  {metin_alani.setText(“Naptýn Sen”);
  metin_alani.setTextSize(40);
  }
  }
  }; burda en baslarda textView ve button a isim vermeye calisiyoruz hocamiz yapmaya calisiyor yani ama textView ve button kirmizi gorunuyor ve uzerine geldigimizde cannot resolve symbol ‘textView’ uyarisi yaziyor ne yapmamiz gerek bana gore kod eksik ama bu sekilde nasil calistirabiliriz androidstudio da

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 19 Ekim 2015 - 20:30

   metin_alani= (textView) findViewById(R.id.textView);
   btn= (button) findViewById(R.id.button);

   Satırlarındaki textview ve button ifadelerini TextView ve Button olarak düzeltin yani baş harfleri büyük olsun

   Cevapla
 • Yasin , 19 Ekim 2015 - 17:22

  Amatorun amatoruyum yeni basladik kursa bu ilk dersimizin konusu 🙂 yardim ederseniz tesekkur ederim:)

  Cevapla
 • mehmet , 01 Kasım 2015 - 11:32

  Merhaba hocam Su Override Eklemede override gozukmuor bende neden olabılır ?

  Cevapla
 • merve uzun , 25 Mart 2016 - 00:50

  merhaba, android studio kullanıyorum, .xml de <activity yi kabul etmiyor aynı şekilde .java da da source-override methods çıkmıyor, yarıdmcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • raşit , 16 Mayıs 2016 - 23:27

  yeni mainden ana main e gectigimde yeni mainde olusturdugum kronometredeki bilgilerin sifirlanmasini nasil onleyebilirim

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla