JavaScript Dersleri 3 : Operatörler

Merhaba. Derslere hızlıca devam ediyoruz. Bu yazıda operatörlere değineceğim.Bildiğiniz üzere temel operatörler = , + , – , * , /
Bunların dışında &, &&, |, ||, ==, %, < , > , <=, >= operatörleri vardır. Bunların anlamlarını bildiğinizi düşünüyorum. Bunlar java, c# dillerinden size tanıdık gelecektir.

Örnekler üzerinden devam ediyorum. İlk olarak en basit 4 işlem yapacağım. Burada if‘in kullanımına da değindim.

kod

2 sayı üzerinde 4 işlem yaptım. Her işlemin sonunda, alt satıra geçme etiketini de kullanarak satırların yan yana yazılmasını engelledim. Alt kısımda da if koşulu ile büyüktür ve küçüktür kontrollerini kullandım. Çıktısı ise şu şekilde olacaktır.

ekran
2.ve son örneği de yaptıktan sonra konumuzu bitirelim. Bu konunun üzerinde çok fazla durmaya gerek yok.

Bu örnekte ise mantıksal operatörleri göstereceğim.

kod

Çıktısı ise şu şekilde olacaktır:

ekran

Kendiniz de örnekler yaparak pekiştirmenizi tavsiye ediyorum. Görüşmek üzere.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Samir , 29 Eylül 2015 - 11:39

  Salam. javascript dersleri 3 dersle sona erdi. ((( ardi olacag mi??

  Cevapla
 • Mahmut , 28 Ekim 2015 - 12:23

  Anlatımınız iyi fakat yeterli bulmadım. Olumlu bir eleştiri olarak kabul edin. Her dersinizde “bildiğinizi varsayıyorum” demişsiniz. Bunu demeyin çünkü ben bilmiyorum. HTML ve CSS öğrendim uyguladım ve şuan üzerine birşeyler daha ekleyebilmek adına javascript öğrenmek istedim. Google dan sizin sayfanızı buldum fakat yeni başlayanlara göre uygun bir anlatım değil düşüncesindeyim.

  Tekrar söylüyorum lütfen olumlu bir eleştiri olarak kabul edin. Anlatımınız güzel fakat biraz daha detay verirseniz ve basite indirirseniz herkes açısından daha iyi olur. Elinize emeğinize sağlık.

  Cevapla
 • samet , 25 Ağustos 2016 - 10:32

  abı cok sagol yaralı olmus

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla