• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • JavaScript
  • JavaScript Dersleri 4 : Fonksiyonlar ve Uyarı Mesajları

JavaScript Dersleri 4 : Fonksiyonlar ve Uyarı Mesajları

Merhaba. Bu yazıda parametreli ve parametresiz fonksiyon oluşturmayı, uyarı mesajları göstermeyi yazacağım.

Bunun için bir buton oluşturacağım ve tıklandığında bir fonksiyon çağırarak uyarı mesajı gösterilecek. İlk olarak sayfamızın boş halini göstereceğim.

kod1

Burada 1 numaralı alanda fonksiyon tanımlayacağız. Fonksiyonları body kısmından ziyade burada tanımlamak daha faydalıdır. Çünkü bu kısımdaki kodlar, sayfa ilk açıldığında ilk çalışan kısımdır. Ben bu şekilde tercih ediyorum. Head kısmında da javascript kullanacağım için fonksiyon oluşturma kodlarını da <script> etiketi arasında yazıyorum. 2.kısımda ise fonksiyonumu çağıracağım ve buton oluşturacağım.

Şimdi ilk olarak fonksiyon oluşturalım. Fonksiyon oluşturmak için function anahtar kelimesinden sonra fonksiyon ismi yazılır ve süslü parantezler içerisine de kodlar yazılır.

kod2

Bu mesajGoster() adlı fonksiyonumuz ekranda bir mesaj gösteriyor. Mesajlar, alert() fonksiyonuyla verilir. mesajGoster() fonksiyonumuz parametre almadan işlev görüyor.

Şimdi bu fonksiyonu çağıralım. Bunu ben butona basınca çağırarak yapmayı tercih ettim. Siz doğrudan mesajGoster() diyerek çağırabilirsiniz.

kod3

Butonu <form> etiketiyle yapıyoruz. Bunun yapılışına çok değinmeyeceğim. Burada butonun onclick özelliğine fonksiyonu yazıyoruz yani butona tıklanınca bu fonksiyon çağrılsın.

Ekran çıktılarımız aşağıdaki gibi olacaktır.

ekran1

Butona tıklanınca :

ekran2

 

Şimdi geriye değer döndüren fonksiyonlara örnek vereceğim.

kod1

Burada topla ve carp adında 2 fonksiyon oluşturduk. Parametreli fonksiyonlarda parametrelerin tipi yazılmaz. Bu 2 fonksiyondan ilk olarak topla fonksiyonunu çağırdık ve burada return ile dönen değeri tekrar carp fonksiyonuna gönderdik. Bu çarpma işlemi yapan fonksiyondan dönen değeri de sonuc değişkenine attık. Son olarak da bunu ekrana yazdırdık.

Çıktımız ise :

ekran1

Fonksiyonların genel yapısı bu şekilde. Belirgin fark olarak, fonksiyona geçirilen parametrelerin tipi yazılmaz diyebiliriz. Bunun dışında syntax olarak bildiğiniz şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki derste görüşmek üzere…

 

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla