• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Android
 • Eclipse Üzerinde Android SDK Kurulumu (Resimli)

Eclipse Üzerinde Android SDK Kurulumu (Resimli)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda, Eclipse üzerinde Android ile uygulama geliştirmek için yapmanız gereken ayarları 10 adımda  anlatacağım.Birçok defa  silip yeniden kurmuş biri olarak bu konularda biraz tecrübeliyim. Şimdi olayın en başından başlıyoruz.

Not: Bütün bu yapılanları toplu halde yapabilmek için http://developer.android.com/sdk/index.html adresinden “Download the SDK” butonuna basın ve indirdiğiniz dosyayı, eclipsenin olduğu dizine açın. Bu şekilde adt ve sdk kurulu olarak gelecektir.

1) İlk olarak Eclipse IDE‘yi indiriyoruz. Daha önce Eclipse üzerinde Java uygulaması geliştirmiş veya Eclipse üzerinde ayarları hazır olanlar doğrudan 5.adımdan devam edebilirler. Aşağıdaki linkten Eclipse Juno sürümünü indiriyoruz.

http://www.eclipse.org/downloads/download.php?file=/technology/epp/downloads/release/juno/SR1/eclipse-java-juno-SR1-win32.zip

2) Eclipse IDE’yi indirdikten sonra zip içerisinden çıkarıyoruz ve çıkardığımız dosyayı, Program Files altına taşıyoruz. (Eclipse, kurulum gerektirmez. Doğrudan .exe uzantılı dosyaya tıklayarak çalıştırılır)

3) Şimdi JDK indirmeniz gerekiyor. Çünkü Android Java tabanlıdır ve JDK ya ihtiyaç duyar. Bunun için de aşağıdaki linkten, işletim sisteminizi seçip anlaşmayı onayladıktan sonra indirebilirsiniz.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html

4) JDK’ yı indirip kurun. Genelde Program Files-Java altına kurulur. JDK’yı yükleyince aynı zamanda JRE de yüklenecektir (Program Files-Java klasörünün altına). Yükleme bitince Eclipse’yi açın ve şimdi Eclipse için JRE ayarını yapacağız. Bunun için Eclipse’de üst menüde bulunan Window-Preferences diyoruz ve sol tarafta Java‘ya tıklıyoruz. Daha sonra alt menüde çıkan Installed JREs kısmına tıklıyoruz. Burada Eclipse içerisinde JRE yi tanıtacağız. Karşımıza çıkan ekrandan Add butonuna tıklıyoruz daha sonra Standart VM diyerek ilerliyoruz. Burada JRE’nin kurulu olduğu dizini tanıtacağız. JRE Home kısmında kurulu olan dizini gösteriyoruz daha sonra bir isim giriyoruz. Hemen alt kısımda jar dosyaları gelecektir. Finish diyerek işlemi bitiriyoruz. Bu işlemler, ister Android ister Java uygulamaları geliştirelim mutlaka yapmamız gereken ayarlardır. JDK kurarken aynı zamanda o dizin altına JRE de kurulur. Biz son JRE sürümünü yani JRE7 yi indirdik. Bu jar dosyaları da, Java uygulamalarının çalışması için gerekli olan kütüphanelerdir.

Resim 1

 

5) Şimdi işin Android kısmına geçelim. Biraz önce JDK indirmiştik şimdi Android için SDK indireceğiz. Bunun için aşağıdaki linkten indirme işlemini yapıyoruz.

http://www.gezginler.net/indir/android-sdk.html

6) İndirdikten sonra çift tıklayıp kuruluma geçelim. Kurulum yaparken, hangi klasör altına kurmak istediğimizi soracaktır. Biraz önce Eclipse klasörünü, Program Files içerisine atmıştık. Adres olarak da buradaki Eclipse klasörünü veriyoruz. Yani mesela şu şekilde : C:\Program Files\Eclipse\Android\android-sdk . Bu adresi yazmak zorunda değilsiniz. Nereye yüklerseniz yükleyin bu yüklediğiniz adresi eksiksiz olarak bir yere not edin. Aynı yerde olsun diye Eclipse dosyasının içine kurabilirsiniz.

7) Yükleme bitince SDK Manager programı açılacaktır. Burada yüklemek istediğimiz Android sürümlerine tick atıyoruz. Bunların yüklenmesi birkaç saati bulabiliyor. İlk 2 tools‘u yüklemek zorundayız. Bir de API yüklemeniz gerekiyor. İsterseniz tüm API’leri yükleyebilirsiniz. Install Packages dedikten sonra Accept all diyorsunuz. Bu işlem bitince Eclipse içindeki menüde Window altında Android SDK Manager sekmesinin geldiğini göreceksiniz.

Android SDK Manager

8) Şimdi Eclipse’yi açın ve yukarıdaki menüden Help-Install New Software seçeneğine gelin. Daha sonra yukarıdaki Add butonuna tıklayın ve Name kısmına herhangi bir şey girin. Location kısmına ise https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/  adresini girin. Aşağıdaki gibi gelen yerleri işaretleyin ve Next diyerek yükleme işlemini tamamlayın. Daha sonra Eclipse’yi kapatıp tekrar açın. Bu adımda yaptığımız işlemler, ADT (Android Development Tools) yüklemesi olarak biliniyor. Bunu yükleyerek Eclipse üzerinde Android uygulamaları geliştirebilirsiniz.

ADT Manager

9) Şimdi de Eclipse üzerinde bir ayar daha yapacağız. Bunun için Eclipse içerisinde Window-Preferences ve soldaki Android kısmına tıklıyoruz. Buradaki SDK Location bölümüne Android SDK’yı nereye kurduysak onu işaretliyoruz. 6.adımda yükleme işlemini yaparken konumu belirlemiştik. 6.adımda hangi konumu belirlediyseniz burada onu yazmanız gerekiyor. Browse diyerek bu işlemi yaptığınızda eğer aşağıdaki gibi Android versiyonları gelmiyorsa hatalı konumu belirtmişsiniz demektir.

Android SDK Kurulumu Resimli

10) İşlemler bu kadar. Şimdi ilk Android projemizi açalım. Eclipse üzerinde File-New-Other diyerek Android sekmesinin altında Android Application Project‘e tıklıyoruz ve proje için gerekli ayarları girerek ilk Android projesini oluşturuyoruz.

Android Projesi Oluşturma

 

–> Eğer daha önce Android kurulumu yapmaya çalışmış ve hata almışsanız, Eclipse’ yi ve Android SDK’ nın kurulu olduğu dizini tamamen silin ve bu işlemleri tekrar deneyin. Eski Eclipse ve SDK hala sistemde bulunuyorsa hata alabilirsiniz.

–> Eğer programları çalıştırırken SDK’ nın kurulu olduğu dizinde bir hata alıyorsanız Eclipse üzerinden Window-Preferences-Android diyorsunuz. Buradan Browse diyerek SDK ‘nın doğru yolunu gösterebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda Android Emülatörünü ve ilk Android projesini anlatacağım. Buraya kadar anlattığımız adımları yaparken bir hata alırsanız, bana buradan iletebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Selim Ç. , 30 Aralık 2012 - 23:54

  Merhaba Mehmet. Güzel yazı olmuş. Bitirme projemiz dolayısıyla ben de Android ile uğraşıyorum. Sdk'yı indirme işlemini neden Softpedia'dan yaptığına anlam veremedim. developer.android.com/sdk adresinden Bundle (bohça) adındaki dosyayı indirdiğimizde Eclipsin Android uygulama geliştirme için uygun olan sürümü, Android Development Tool Plugin'i ve Sdk'nın en son sürümü tek dosyada geliyor ve ekstra bir kuruluma ve ayar yapmaya gerek kalmıyor. Bu şekilde yeni başlayanlar için daha kolay olacaktır.

  Cevapla
 • Mehmet Kirazlı , 31 Aralık 2012 - 00:09

  Merhaba Selim.Verdiğin pratik bilgiler için sağol.Işin Jdk kısmından başlamak ve adımları temel olarak göstermek için bu şekilde yaptım.Dediğin şekilde de basit olarak yapılabiliyor

  Cevapla
 • buket , 05 Ocak 2013 - 20:08

  mrb mehmet okul projesi olark bnde java tabanlı mobil uygulama aldm ama nasıl yapacagım konusnda hiç bir fikrim yok bana yardmcı olurmusnz tşklr

  Cevapla
 • Yaşar , 06 Ocak 2013 - 18:00

  Merhaba hocam ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Size sormak istediğim bir soru var. Eclipse Juno'da sol panelde yer alan dosyaların ne anlama geldiğini öğrenmemiz gerek. Yabancı sitelerde araştırma yaptık fakat pek bi şeyler bulamadık. src, gen, bin, libs ,res ve assest in ne işe yaradığı, içerisinde hangi dosyaların saklandığını söyleyebilir misiniz? Teşekkürler..

  Cevapla
 • Cankat , 07 Haziran 2013 - 09:09

  Android SDK Manager ile gereken yüklemeleri yaptım fakat Eclipse içerisine neden Android bölümü gelmedi orayı bir türlü anlayamadım. Kapattım açtım Eclipseyi ama hala yok? Sorun ne olabilir.

  Cevapla
 • mustafa , 11 Temmuz 2013 - 15:19

  çok teşekkürler süper olmuş

  Cevapla
 • fırat , 17 Temmuz 2013 - 00:49

  finsh den sonra boyle bi ekran cıkamdı karşıma

  Cevapla
 • fırat , 17 Temmuz 2013 - 00:50

  yani sdk kurulumunu yaptm ama ne yazıkki finshden sonra resmde görüldği gibi bi ekran cıkamsı karşıma..sdk amanger tıkladıgmda. bi anda bi ekran cercevesi görünüp yok oluyo okadar

  Cevapla
 • busra , 25 Temmuz 2013 - 14:20

  On windows this typically means that a program as using that folder (for example Windows explorer or your anti-virüs software) . Please momentarily deactivate your anti-virüs softvare or close any running programs that may be accessing the directory ‘C/Users/busra/Desktop/android-sdk-windows/tools.
  hatası alıyorum güvenlik duvarını kapadım antivirüs programını devre dışı bıraktım ama soruç çözülmedi. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 25 Temmuz 2013 - 16:38

   Şuan için aklıma bir çözüm gelmiyor. Bilgisayarı yeniden başlatmayı ve açılışta antivirüsü iptal etmeyi düşündünüz mü ? Bunlarla çözülmediyse aşağıdaki linkteki çözümleri kendi bilgisayarınızda deneyebilirsiniz :
   tıklayın

   Cevapla
 • Yakup TAŞLIBEYAZ , 08 Ağustos 2013 - 23:52

  Merhaba Makaleniz Gerçekten Güzel Olmuş Ve Starter Leveldeki Arkadşlarımıza İyi Bir Kaynak Niteliğinde Sabırla Okuyup Adımları Eksiksiz Yapan Arkadaşlar İçin Sorun Olmayacaktır.

  İyi Çalışmalar

  TEKKOD Yönetimi
  Yakup TAŞLIBEYAZ

  Cevapla
 • Serkan Kaan Uygur , 10 Ağustos 2013 - 22:26

  Mehmet Bey Merhabalar… Anlatımlarınız çok güzel… Android ile yeni ilgilenmeye başladım. Ve kısa zaman zarfında sizi bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Sizden ricam veritabanı dersini bir de başka bir yerden bilgi alan şeklinde anlatırsanız çok memnun kalırım. Sitenizdeki anladığım kadarı ile bilgi girişini kullanıcı yapıyor ve girdiği bilgileri erişebiliyor. Bir de mesela bir sitedeki veritabanından alıp androidde gösteren bir ders verirseniz çok sevinirim. Derslerinizin devamını diliyorum. Bilgiler için çok teşekkürler…

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 11 Ağustos 2013 - 16:35

   Merhaba. Teşekkür ediyorum güzel düşünceleriniz için. Ben de böyle bir ders vermeyi planlıyorum. Taslağı ve temelleri hazır fakat tekrar incelemem gerekiyor. Yakın zamanda yayınlayacağım.

   Cevapla
 • Ahmet , 23 Ağustos 2013 - 15:42

  Çok çok çok teşekkürler, insanlara faydalı olabilmek güzel bir şey olsa gerek 🙂

  Cevapla
 • tahsin , 12 Eylül 2013 - 13:54

  çok teşekkürler başarılı bir anlatım.

  Cevapla
 • arf , 05 Ekim 2013 - 22:37

  jre home da kurulmuş olan yeri ve name sini girdim. oraya kadar sorun yok ama finish buttonu aktif olmuyo sorun nedir yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 • Bertan , 18 Ekim 2013 - 13:02

  Lütfen yardım edin 🙁 Benim sorunum Eclipse’i daha kuramadan başladı. Kurulum için eclipse.exe dosyasına tıklıyorum ama nafile. Programın logosu yarım saniye kadar ekranda görülüyor ama program kuruluma geçmiyor. Aynı şekilde arkada siyah komut ekranı da bir anlık görünüp kayboluyor. İnternetin altını üstüne getirdim ama çözüm bulamadım. Belki siz bana yardımcı olabilirsiniz.

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 22 Ekim 2013 - 11:30

   Eclipse’yi yönetici olarak çalıştırmayı deneyin bir de. Ayrıca Eclipse kurulum gerektirmiyor. Tıkladığınızda doğrudan arayüzün açılması gerekir. Eğer yönetici olarak çalıştırdığınızda da aynı sorunla karşılaşıyorsanız bir de tekrar indirip deneyin.

   Cevapla
 • Gökçe , 22 Ekim 2013 - 08:54

  Anlatım çok iyi olmuş. Emeğinize sağlık. Daha önce de kurmaya çalışmıştım ama hata vermişti. Şimdi sorunsuz görünüyor. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 • taha , 08 Kasım 2013 - 22:09

  hocam bu derslerle google playe sürmek için oyun yapabilirimiyim?
  oyun olmasa bide mobil dizi izleme programı düşünüyorum…
  böyle bişi için neleri bilmem lazım???

  Cevapla
 • Turgay , 22 Kasım 2013 - 02:26

  Merhabalar Mehmet Bey, 7. Adımda Sdk’yı yüklerken her seferinde hata alıyorum. 4-5 kere denedim ama hep aynı şekilde yüklenememe hatası alıyorum. Bunun nedeni ne olabilir sizce, yardımcı olur musunuz.
  Sistem Win.8, 64 bit

  Cevapla
 • bilal , 22 Kasım 2013 - 20:21

  bende android sdk kurulumu diye bişey olmuyor.direk android sdk manager açılıyo API ler falan seçilim install diyorum.doğru yolda mıyım?

  Cevapla
 • akif , 26 Kasım 2013 - 16:57

  teşekkürler çok güzel anlatım olmuş

  Cevapla
 • halil , 27 Kasım 2013 - 21:22

  mehmet bey acaba kullandığınız programların versionlarını yazarmısınız acaba ?

  Cevapla
 • ömer , 28 Aralık 2013 - 10:22

  merhaba mehmet bey,
  sdk kurulumunu yaptim,eclipseyi actim.New other,mew android applikation son bölüm blank activity e geldim ve finish olmuyor,bunun nedeni nedir?

  Cevapla
 • Umut KOÇAK , 01 Ocak 2014 - 17:25

  Merhaba ben android sdk sitesinde indirdim fakat sdkmanager.exe’ye basınca cmd acılıp kapanıyor nasıl kurabilirm?

  Cevapla
 • Kemal , 05 Ocak 2014 - 01:38

  merhaba,
  henüz hiç bilgim yok kurulumdan başladım, SDK API seçerken hangisini seçmeli, yani en son API 19 4.4 var, ben seçimimi neye göre belirlemeliyim? son çıkan öncekileri kapsar diye düşünebilirmiyim?

  teşekkürler

  Cevapla
 • serkan , 14 Ocak 2014 - 23:02

  Merhaba elinize sağlık çok güzel bir anlatım . finish butonu çıkmayan arkadaşlar jv7 nin sonuna bir ekleme yaptığınızda finish geliyor iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • murat , 01 Mart 2014 - 01:13

  derslerinizi takip ediyorum teşekürler.

  Cevapla
 • serhan , 15 Nisan 2014 - 13:34

  Merhaba hocam, öncelikle böyle bir emek için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Benim sıkıntım burada yazdığınız her adımı yaptım ancak eclipse içerisinde window menüsünde android ile ilgili iki menünün kendiliğinden geleceği yazıyor ama ben programı çalıştırdığımda bu menü yok. bu hata sizce neden kaynaklanıyor? ikincisi sdk manager çalıştırıyorum ve herhangi bir şey seçip install dediğimde kurulumda “url not found c\…………zip error (erişim engellendi) gibi birtakım hatalar alıyorum. bunuda çözmüş değilim, lütfen bir yol gösterin.

  Cevapla
 • Yasin , 26 Nisan 2014 - 20:19

  Mrhna Hocam. Öncelikle anlatım için teşekkürlerimi sunarım. benim sorum bn bu adımlarım hepsini yaptım ama olmadı. nerede hata yaptım bilmiyorum. Windows menüsünre android diye birsey gelmiyor. Apıleri oluştururken hata alıyorum

  Cevapla
 • deniz , 27 Nisan 2014 - 15:58

  merhabalar , ben ilk uygulamayı çalıştırdım activity.main.xml(boş sayfa) ve fragment.main.xml(hello word yazan ) iki layout var sorun şurda bunların java dosyasını göremiyorum yani src-com.example.ilkuygulama diye paket ismi var ama altında java dosyası yok neden acaba yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • chich , 30 Nisan 2014 - 12:02

  Merhabalar

  Ben Eclipse ve SDK yı kurdum ama proje oluştururken fragment Layout diye bir şey çıkıyor. Bu neden olur biliyor musunuz? Fragment Layout çok fazla kod oluşturuyor işin içinden çıkamıyorum. Daha ayrıntılı olarak şurada yazdım.

  http://www.programlamadefteri.com/forum/showthread.php?tid=2300

  Cevapla
 • chich , 30 Nisan 2014 - 12:23

  Merhaba Hocam,

  sorunun ayrıntılı anlatımı burada mevcut. Yardımcı olabilir misiniz? Fragment Layout seçeneğini nasıl kapatacağımı bilmiyorum.

  Cevapla
 • İsimsiz , 03 Mayıs 2014 - 12:27

  Selam. Androide dün başladım ve senin yazılarını takip ediorum yanlız bir sorum var bu projeyi oluştururken en sonra main_activity kısmında bende birde fragment_activity var kendiliğinden projeyi oluşturunce res kısmında birde fragment_main.xml oluşuyor neden? birde mainde buttonları filan istediğim yere ekleyemiyorum hep sol üste koyuyor? Teşekkürler şimdiden

  Cevapla
 • tamer , 06 Mayıs 2014 - 09:51

  merhaba arkadaşlar. sitemi web view şeklinde göstermek istiyorum. hiçbir bilgim yok android ile ilgili. bunu yapabilecek arkadaş var mı? appgeyser ile felan yaptım ama uygulamanın 1000 den fazla yükleyeni olunca reklam koydu. ben kendi uygulamam olsun istiyorum.

  teşekkürler

  Cevapla
 • HAKAN , 15 Haziran 2014 - 20:18

  Hocam https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ bu işlem yaptıktan sonra resmde olduğu gibi “DEVELEPOR TOOLS”un altındakler hiç çıkmıyor sadece “ALL İTEMS ARE İNSTALLED” yazısı çıkıyor.Yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Halil İbrahim YÜCE , 29 Haziran 2014 - 00:59

  İnternette izlediğim tüm tutoriallerde yeni proje oluşturdukları zaman res / layout dizinin içinde activity_main.xml çıkıyor fakat bende öyle birşey yok. Gel gelelimki programın ana ekranı buymuş yani bu ekran şart bunu nasıl düzelticem yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yardımcı olanlardan bu mübarek aylarda Allah razı olsun şimdiden.

  http://i.hizliresim.com/DXnLP1.png

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 30 Haziran 2014 - 10:02

   Merhaba,

   Hocam o artık otomatik gelmiyor. Sanırım güncellemeyle beraber activity_main.xml gelmemeye başladı o yüzden elle ekleyeceksiniz ve Manifest dosyasında tanımlayacaksınız.

   Cevapla
 • yusuf , 30 Haziran 2014 - 19:16

  hocam android sdk kurulumda java yı görmüyor.. java yüklemesi yaptığım halde android sdk kurulumunu gerçekleştiremiyorum.. sorun sürümlerle alakalı olabilir mi acaba? cevabınızı bekliyorum..

  Cevapla
 • TUGBA , 05 Temmuz 2014 - 20:38

  hocam
  ben bütün işlemleri yaptım fakat sonda ” The operation cannot be completed. See the details.” bu hata veriliyor ve de aktında Your original request has been modified.
  “Android Traceview” is already installed, so an update will be performed instead.
  “Android Development Tools” is already installed, so an update will be performed instead.
  “Android DDMS” is already installed, so an update will be performed instead.
  “Android Hierarchy Viewer” is already installed, so an update will be performed instead.
  “Android Native Development Tools” is already installed, so an update will be performed instead.
  “Tracer for OpenGL ES” is already installed, so an update will be performed instead.
  Cannot complete the install because of a conflicting dependency.
  Software being installed: Android Development Tools 23.0.2.1259578 (com.android.ide.eclipse.adt.feature.feature.group 23.0.2.1259578)
  Software currently installed: eclipse 23.0.0.1245622 (adtproduct 23.0.0.1245622)
  Only one of the following can be installed at once:
  ADT XML Overlay 23.0.2.1259578 (overlay.com.android.ide.eclipse.adt.overlay 23.0.2.1259578)
  ADT XML Overlay 23.0.0.1245622 (overlay.com.android.ide.eclipse.adt.overlay 23.0.0.1245622)
  Cannot satisfy dependency:
  From: eclipse 23.0.0.1245622 (adtproduct 23.0.0.1245622)
  To: com.android.ide.eclipse.adt.feature.feature.group [23.0.0.1245622]
  Cannot satisfy dependency:
  From: Android Development Tools 23.0.0.1245622 (com.android.ide.eclipse.adt.feature.feature.group 23.0.0.1245622)
  To: overlay.com.android.ide.eclipse.adt.overlay [23.0.0.1245622]
  Cannot satisfy dependency:
  From: Android Development Tools 23.0.2.1259578 (com.android.ide.eclipse.adt.feature.feature.group 23.0.2.1259578)
  To: overlay.com.android.ide.eclipse.adt.overlay [23.0.2.1259578]
  bunlatr yazıyor saatlerdşr ugrasıyorum herseyi denedim yardım edebilir misinz

  Cevapla
 • hüseyin , 23 Ağustos 2014 - 02:11

  hocam ndk locatıon ıle sdk locatıon aynı şey mı zira ben sdk locatıon göremıyorum

  Cevapla
 • ali , 29 Ağustos 2014 - 22:25

  target… kisminda sadece 4.4 surumu var

  Cevapla
 • Merve , 02 Eylül 2014 - 18:48

  Merhaba Mehmet Bey. Bulduğum en açıklayıcı yazı buydu, öncelikle teşekkür ederim. Yazılanları tek tek gerçekleştirdim fakat sdk nın kurulumu esnasında hata aldım. Silip tekrar kurdum ve aynı hatayı tekrar aldım. Karşıma android sdk manager log ekranı çıktı ve SDK’nın içinde hiçbir APİ yer almıyor. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz, sabahtan beri kafam şişti.

  Cevapla
 • ahmet rol , 07 Ekim 2014 - 00:52

  merhaba ben kurulumları tek tekte yaptım direk linkten de indirdim ancak sdk manager i eclipse içinden açtığımda URL https://dl-ssl.google.com/android/repository/addons_list-2.xm ve Failed to fetch URL https://dl-ssl.google.com/android/repository/repository-10.xml, reason: HttpHostConnect Connection to http://127.0.0.1:8580 refused hatalarını alıyorum.Güvenlik duvarını kapattım virüs programını kapattım, host dosyasıyla oynadım netten bulduğum, ama bir işe yaramadı yabancı kaynaklar sürekli sdk ya proxy lerinizi belirtin diyor ben proxy falan kullanmıyorum ki valla anlamadım bi yardımcı olabilrimisiniz ??

  Cevapla
 • ömer , 12 Ekim 2014 - 02:00

  merhaba. eclipse ye Gradle eklentisini yüklemem gerekiyor ancak software İnstall den yükleme yapamıyorum hata veriyor. bu eklentiyi nasıl yükleyebilirm. manuel olarak yükleme imkanım varmı ?

  Cevapla
 • coşku , 15 Ekim 2014 - 12:05

  Selamın aleyküm hocam benim bir sorum vardı eclipse de create new android virtual device i çalıştıramıyorum girdileri yapınca a repairable android virtual device ve an android virtual device that failed to load. click details to see error yazısı çıkıyor alt kısımda detail dende bişey anlamadım ve başlatma emülatöründede could not open dosya diyor içinden çıkamadım yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
 • k , 15 Ekim 2014 - 12:37

  Selamın aleyküm hocam benim bir sorum vardı eclipse de create new android virtual device i çalıştıramıyorum girdileri yapınca a repairable android virtual device ve an android virtual device that failed to load. click details to see error yazısı çıkıyor alt kısımda detail dende bişey anlamadım ve başlatma emülatöründede could not open dosya diyor içinden çıkamadım yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
 • doxxa , 18 Ekim 2014 - 18:22

  Merhaba,
  yazıyı 2012 de yazmışsınız. Bu işe merak saldım. Biraz araştırdım. Fakat sizin yazınızdan indireceklerimin yeni sürümleri mevcut. Ne yapmalıyım. Yapılacaklar listesi aynı sırayı takip eder mi? Burada takıldım.

  Cevapla
 • Yakup , 26 Ekim 2014 - 16:54

  yani sdk kurulumunu yaptm ama ne yazıkki finshden sonra resmde görüldği gibi bi ekran cıkamsı karşıma..sdk amanger tıkladıgmda. bi anda bi ekran cercevesi görünüp yok oluyo okadar

  Cevapla
 • Hasan , 30 Kasım 2014 - 13:55

  Merhaba hocam. Bir sorum olacaq bir hazir apk-ni MultiToolsV9.1Ultimate ile actim
  eclipse- ile MultiToolsV9.1Ultimate projects-sini import ederek uzerinde calisa bilirmiyim? ve imzaladikdan sonra google play – upload ede bilirmiyim? ve nasil yapmaliyim?
  simdiden tesekkurler!!!

  Cevapla
 • osman , 18 Aralık 2014 - 12:03

  HOCAM BELİRTTİĞİNİZ GİBİ HERŞEYİ YAPIYORUM BELKİ ON DEFA SİLDİM YÜKLEDİM YETMEDİ YANLIŞ YAPIYORUM DİYE WİNDOWS 7 Yİ SİLİP TEKRAR YÜKLEDİM HERŞEYİ ALTTAKİ HATAYI VERİP DURUYOR BİR TÜLÜ ÇÖZEMEDİM LÜTFEN ACİL YARDIM SAYGILAR.

  C:Usersosmanworkspaceappcompat_v7resvalues-v21themes_base.xml:191: error: Error: No resource found that matches the given name: attr ‘android:colorPrimaryDark’.

  Cevapla
  • Mehmet Kirazlı , 19 Aralık 2014 - 08:38

   hocam aşağıdaki hatayı google da aratın aynen yazın google a. Birşeyler bulabilirsiniz. Proje oluştururken createactivity tickini kaldırıp da deneyebilirsinz.

   appcompat_v7\res\values-v21\themes_base.xml

   Cevapla
 • eray , 02 Ocak 2015 - 02:15

  teşekkürler hocam 2 sene olmuş ama hala eskimemiş. sorunsuz kurdum.

  Cevapla
 • Osman , 07 Ocak 2015 - 03:48

  Hocam projenin sürümü 4.4.2 sanırım, bunu 4.2.2 olarak nasıl değiştirebiliriz?

  Cevapla
 • yusuf tanrıverdi , 17 Şubat 2015 - 11:17

  ben bi türlü kurmayı başaramadım ayrıca ilk link eror veriyo

  Cevapla
 • Mirac , 17 Şubat 2015 - 19:41

  Merhaba…
  adt bundle dosyasını C klasöründen D’ye herhangi bir veri kaybı olmadan nasıl taşırım?

  Cevapla
 • İsim , 26 Şubat 2015 - 20:40

  SDK yı nereye kurduğumu bilmiyorum 9. adımı nasıl tamamlayacağım?

  Cevapla
 • Ali KURT , 31 Mayıs 2015 - 15:27

  Öncelikle hocam iyi çalışmalar diliyorum. Ben üç günden beri android programlamaya sıfırdan başlayacağım sizin sitenizi buldum. Derslerinizi takip ederek ama bir türlü programlama ortamını sağlayamadım. Sürekli hatalar alıyorum. Yeni proje oluşturdum. Ve scr klasöründe bir hata var ve aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi bir hata var. Yardımlarınızı bekliyorum hocam. Bu arada basit anlayacağım dilde anlatırsanız sevinirim öğrenciyim daha.
  http://dmrhairacademy.com/dmr/eclipse.PNG

  Cevapla
 • Ekrem , 01 Haziran 2015 - 15:25

  Bu android studio’nun farkı ne bundan?

  Cevapla
 • MURAT , 14 Temmuz 2015 - 01:36

  çok güzel bilgiler teşekürler hocam

  Cevapla
 • dersperado , 09 Ocak 2016 - 11:02

  hocam android kurarken hata veriyo toolbar eklentisini kurmuyor bende anlamdım ne dediyseniz yaptım yükleme yarıda duruyor

  Cevapla
 • alp , 14 Ocak 2016 - 00:56

  Hocam dikkat ettimde konu hakkında 2012 ‘den 2016 ya kadar cevaplamışsınız işte böyle bi site daima kazanır. Elinize sağlık 🙂

  Cevapla
 • Efkan , 20 Şubat 2016 - 17:07

  Hocam methaba. 3. Adkmdaki linkte bir cok zip dosyasi mevcut. Hangisini indirmeliyim?

  Cevapla
 • emrah , 30 Mayıs 2016 - 14:47

  Hocam merhaba,7.kısmda sorun yaşıyorum sdk manageri kurunca karşıma resimde gösterildiği gibi bir ekran çıkmıyor ne yapmalıyım acaba?

  Cevapla
 • Hakan , 09 Haziran 2016 - 13:22

  Eclipse Mars diye versiyon var bende aynı şekilde çalışır mı?
  gezginlerdeki sdk eskimiş

  Cevapla
 • emre , 24 Haziran 2016 - 07:42

  Android SDK Manager içinde ki paketleri çok yavaş indiriyor çözüm yok mu

  Cevapla
 • Sedat , 06 Kasım 2016 - 23:38

  IInAppBillingService.java was modified manually! Reverting to generated version!

  Bu hatanın sebebi nedir ?

  Cevapla
 • ugur , 24 Kasım 2016 - 11:07

  android studio kurarken android studio installation kısmında eclipse yi gösteriyorum. ancak alt kısımdaki android sdk installation kısmına hangi adresi girmem gerekiyor acaba teşekkürler

  Cevapla
 • suat çelik , 27 Şubat 2017 - 12:01

  Mehmet bey,
  Android SDK’nın
  http://killapple.blogspot.com.tr/p/blog-page.html#.WLOrrDvyhPY
  adresinden “installer_r23.0.2-windows.exe (Recommended)” yüklenmesi daha iyi,
  gezginler adresindeki paket problemli.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla