SoapUI ile Web Servisi Test Etme

Merhaba. Bu derste, hazırladığımız bir web servisi nasıl test edeceğimizi anlatmaya çalışacağım. Sadece kendi hazırladığımızı değil, herhangi bir web servisi de test edebiliriz. Ben bunun için SoapUI kullanacağım. Bunun dışında başka araçlar da bulabilirsiniz.

Ben ilk olarak .Net de bir web servis oluşturdum. Klasik 4 işlem yapan ve geriye sonucu döndüren bir web servis bu. İlk olarak .Net servisimi göstereyim.

9

Bu projeyi F5 e basıp çalıştıralım ve tarayıcımızda aşağıdaki gibi web servis açılacaktır.

1

Bu bizim web servisimiz. Hangi fonksiyonlar olduğunu gösteriyor. Bize bunun wsdl dosyası lazım yani aldığı parametrelerin açık ayrıntılı olarak gösterilmiş hali. Adres çubuğundaki linkin sonuna ?WSDL yazarsak bu servisin wsdl dosyasına erişebiliriz. Yazdığımızda aşağıdaki gibi görüntü elde edeceğiz.

2

WSDL dosyamızda fonksiyonlarımızın aldığı parametreler, tipleri gibi özellikler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Şimdi SoapUI programımızı açalım

3

Soldaki Projects butonuna sağ tıklayın.

4

New SoapUI Projects dedikten sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir.

5

Önce initial WSDL kısmına bu bizim WSDL adresimizi yazdıktan sonra üstteki alan otomatik olarak dolacaktır. OK diyerek devam edelim ve web servisimizi ekleyelim. Bu aşamadan sonra ekranımız aşağıdaki gibi olacaktır.

6

Solda 2 adet Tab var. Bunlar 1.1 ve 1.2 sürümlerinin olduğunu anlatıyor. Siz ister üstteki ister alttaki ile deneyin. Ben yukarıdaki için çalıştırdım. Bakın 4 adet fonksiyonumuz listelendi. “+” işaretine tıkladıktan sonra Request butonuna tıklayarak bir istek oluşturalım. Tıkladıktan sonra sağdaki ekran çıkacaktır. Bu ekranda da “topla” fonksiyonumuzun aldığı parametreler var. İstediğiniz değerleri girin ve sol üstteki Yeşil butona basın ve çalıştırın.

7

Bakın solda sonucumuz, ilgili tag (etiket) içerisinde gösterildi. Web servisimizdeki fonksiyonun aldığı parametreler, bir xml tagı ile gösterilir. Bunu unutmayın.

Son olarak bir de çarpma yapan fonksiyonumuzu test edelim.

8 9

Bir sonraki derslerde görüşmek üzere…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla