Tübitak UME’de Staj

Bu yazımda, staj yaptığım TÜBİTAK UME hakkında birkaç bilgi vereceğim ve bu kurumda staj yapmanın insana neler kattığından bahsedeceğim. Stajı kazandığımda, internetten TÜBİTAK UME’de staj yapanların yazdığı yazıları aramıştım fakat bulamadım.  Siz de bu kurumda staj yaparsanız veya burada staj yapmak insana neler katar bilmek isterseniz bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

TÜBİTAK, bünyesinde yaklaşık 5000 çalışanıyla Türkiye’de bilim ve teknolojik araştırmalar konusunda öncü bir kurumdur. İçerisinde TÜBİTAK MAM, UME, BİLGEM gibi alt bölümleri vardır. Ben stajımı TÜBİTAK UME’de (Tübitak Ulusal Metroloji Enstitüsü) Stratejik Planlama ve İş Analizi bölümünde yaptım. Stajım çıktığı zaman gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt yaşamıştım. Böyle bir tereddüdü neden yaşadım bilmiyorum.

Neredeyse İstanbul’un ve Kocaeli’nin tüm semtleri için servisler mevcut. Servisleri kullanarak yaklaşık 45 dakikada İstanbul’un Eyüp semtinden Gebze’ye varıyorduk. Mesai saati 08.00-17.00 arasındadır. Girişler, çıkışlar, odalar arası geçişler hep manyetik kartla yapılıyor. Kartınıza hangi kullanıcı grubu için sistem yüklenmişse, kartınız yalnızca o kapıları açar. Güvenlik bu kurumda üst düzeydedir.

TÜBİTAK UME’de herkes güler yüzlüdür. Çalışanların yalnızca kendi alanlarında değil birçok bilim alanında da bilgisi vardır ve kimse yalnızca kendi işiyle uğraşmaz. Herkesin yaptığı birden fazla işi vardır. Staj yaptığım kurum, ölçü birimlerinin standartlaştırılması üzerinde çalışmalar yapıyordu. Tabiki bunun yanında fizik, kimya alanında da çalışmalar yapılıyor.

Stajımda Flash ve ActionScript ile uğraştım. Bu dili kullanarak Sanal laboratuar deneyleri üzerinde çalıştım. Staj sorumlumuz Dr. Erkan Danacı Bey, böyle bir projenin yapılması gerektiğini söyledi. Elimden geldiğince benden istenilen şeyleri yaparak stajımı tamamladım.

Staj döneminde bu kuruma başvurmanızı tavsiye ederim. TÜBİTAK’ta sizi bekleyen güzel anılar olacaktır. Size inanılmaz güzellikte deneyimler katacaktır. Aklınıza takılan bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla