Anasayfa / JavaScript / JavaScript Dersleri 4 : Fonksiyonlar ve Uyarı Mesajları

JavaScript Dersleri 4 : Fonksiyonlar ve Uyarı Mesajları

Merhaba. Bu yazıda parametreli ve parametresiz fonksiyon oluşturmayı, uyarı mesajları göstermeyi yazacağım.

Bunun için bir buton oluşturacağım ve tıklandığında bir fonksiyon çağırarak uyarı mesajı gösterilecek. İlk olarak sayfamızın boş halini göstereceğim.

javascript fonksiyonlar

Burada 1 numaralı alanda fonksiyon tanımlayacağız. Fonksiyonları body kısmından ziyade burada tanımlamak daha faydalıdır. Çünkü bu kısımdaki kodlar, sayfa ilk açıldığında ilk çalışan kısımdır. Ben bu şekilde tercih ediyorum. Head kısmında da javascript kullanacağım için fonksiyon oluşturma kodlarını da <script> etiketi arasında yazıyorum. 2.kısımda ise fonksiyonumu çağıracağım ve buton oluşturacağım.

Şimdi ilk olarak fonksiyon oluşturalım. Fonksiyon oluşturmak için function anahtar kelimesinden sonra fonksiyon ismi yazılır ve süslü parantezler içerisine de kodlar yazılır.

javascript fonksiyonlar

Bu mesajGoster() adlı fonksiyonumuz ekranda bir mesaj gösteriyor. Mesajlar, alert() fonksiyonuyla verilir. mesajGoster() fonksiyonumuz parametre almadan işlev görüyor.

Şimdi bu fonksiyonu çağıralım. Bunu ben butona basınca çağırarak yapmayı tercih ettim. Siz doğrudan mesajGoster() diyerek çağırabilirsiniz.

javascript fonksiyonlar

Butonu <form> etiketiyle yapıyoruz. Bunun yapılışına çok değinmeyeceğim. Burada butonun onclick özelliğine fonksiyonu yazıyoruz yani butona tıklanınca bu fonksiyon çağrılsın.

Ekran Çıktıları

Ekran çıktılarımız aşağıdaki gibi olacaktır.

javascript fonksiyonlar

Butona tıklanınca :

javascript fonksiyonlar

Şimdi geriye değer döndüren fonksiyonlara örnek vereceğim.

javascript fonksiyonlar

Burada topla ve carp adında 2 fonksiyon oluşturduk. Parametreli fonksiyonlarda parametrelerin tipi yazılmaz. Bu 2 fonksiyondan ilk olarak topla fonksiyonunu çağırdık ve burada return ile dönen değeri tekrar carp fonksiyonuna gönderdik. Bu çarpma işlemi yapan fonksiyondan dönen değeri de sonuc değişkenine attık. Son olarak da bunu ekrana yazdırdık.

Çıktımız ise :

javascript fonksiyonlar

Fonksiyonların genel yapısı bu şekilde. Belirgin fark olarak, fonksiyona geçirilen parametrelerin tipi yazılmaz diyebiliriz. Bunun dışında syntax olarak bildiğiniz şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki derste görüşmek üzere…

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

javascript dersleri

JavaScript Dersleri 1 : JavaScript’e Giriş – JavaScript Nedir ?

Merhaba. Eğitim serisine yeni bir kategoriden devam ediyorum. Bu yazı dizisinde Javascript‘i anlatacağım. Her zamanki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.