Anasayfa / Android Dersleri / Android Dersleri 23 : Bluetooth Açma, Kapama, Görünür Yapma

Android Dersleri 23 : Bluetooth Açma, Kapama, Görünür Yapma

Merhaba. Bu yazımda, android uygulamalarımızda bluetooth açmayı, kapatmayı ve görünür yapmayı kısaca anlatacağım.

Oluşturduğunuz projenin görünümünü şu şekilde ayarlayın. Ben 3 adet buton koydum basit olarak.

bluetooth

Sayfamızın xml tarafını da verelim.

bluetooth

Burada kırmızı yapmasının sebebi, strings.xml sayfasında isimleri tanımlamamış olmam. Şuan bu önemli değil.

Şimdi manifest dosyamızda 2 tane izin tanımlamamız gerekiyor. Bunları ister Permission kısmından isterseniz de xml kısmında elle yazarak tanımlayabilirsiniz.

bluetooth

Son olarak da uygulamamızın kodlamasına geçelim. Bu arada kodlamaya geçmeden önce şunu söyleyeyim. Buton, intent gibi import işlemi gerektiren sınıfları kullanırken Ctrl+Shift+O tuş kombinasyonlarını kullanarak, import edilmeyen tüm sınıfları aynı anda import edebilirsiniz. Şimdi java dosyamızın kodlamasına geçelim.

bluetooth

Diğer 2 işlem için gereken kodlar ise :

bluetooth

Ekran Görüntüleri

bluetooth bluetooth

Uygulamamızın .apk uzantılı dosyasını telefonumuza attığımızda uygulama çalışıyor. Emülatör üzerinde büyük ihtimal çalışmayacaktır.

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

Android Dersleri 29 : Telefon Rehberi Uygulaması Yapıyoruz

Merhaba. Yine uzunca bir aradan sonra yazmaya devam ediyorum. Bu yazımda,  veritabanında değinmediğim Where ifadesine yer …

14 Yorumlar

  1. peki hangi sürümde kullandınız bu kodları? ben android 1 1.0 da kullandığımda hata veriyor.

  2. sa hocam kolay gelsin konuyla pek ilgisi yok ama bu androidte bluetoth üzerinden arduinodaki bluetotha bağlanmak istesem pcde com5 diye gördüm diyelim ordan diyom SerialPort sp = new SerialPort(“COM5”, 9600); diye o tnaıyo yani pcden arduino bluetothuna bağlanbiliyom ama telefonda bu kod muhtemelen çalışmıyo çünkü hangi com oldugunu göremiyom nasıl yaparım acaba ?

  3. merhaba hocam biz bluetooth açmayı yatık ama bluetooth üzerin de veri aktarımı yapacağız bu konu hakkkında bilginiz varmı

  4. Hocam selamınaleykum android yazılım okuyorum ve hocaya bişeyler vermem lazımdı sağolasın bu verdiklerini yaptım sorunsuz çalışıyor üstüne başka seyler ekliyorum , emeğine sağlık daha üst düzey projeler bekliyoruz …

  5. bu program AVD ile çalışmadı ne şekilde çalıştırabilirim acaba? (herhangi bir platform olabilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir