Anasayfa / Android Dersleri / Android Dersleri 4 : Layout Türleri

Android Dersleri 4 : Layout Türleri

Android uygulamalarımızda ekleyeceğimiz kontrollerin belirli bir düzende olmasını istiyorsak layout kullanmamız gerekir. Örneğin buton ve textview kontrollerinin alt alta olmasını, sağa sola kaymadan belirli bir düzende olmasını istiyorsak buna uygun olan layoutları kullanmamız gerekir. Bu derste androidde kullanılan Layout Türlerine değineceğim.

Şimdi temel layout türlerini inceleyelim.

1) LinearLayout

Bu layout türünde, eklenecek olan nesneler doğrusal olarak eklenir. Eğer vertical linear layout kullanırsak alt alta, horizontal linear layout kullanırsak yan yana eklenir.  

Bunun için soldaki paletlerden layouts‘a tıkladıktan sonra LinearLayout‘u seçin ve ekrana bırakın. Bıraktıktan sonra boyutlarını büyütebilirsiniz. LinearLayout’u ekledikten sonra içerisine farklı nesneler sürükleyin. Eğer vertical olanı eklediyseniz alt alta eklenecektir. Horizontal olanı eklerseniz yan yana eklenecektir. Aşağıda iki farklı layout için nasıl eklendiğini görebilirsiniz.

layout layout

Sol tarafta dikey olarak sağda ise yatay olarak yerleşim yaptık. Bu yerleşimleri xml dosyasından da değiştirebiliriz. Sayfamızın xml tarafında geçtiğimizde aşağıdaki gibi orientation kısmından vertical ya da horizontal olarak değiştirebiliriz.

layout

Burada şunu da söyleyelim. Eklediğimiz buton, textview gibi nesneler bu layout etiketinin içerisinde olmalıdır. Bakın daha layout etiketini kapatmadan içerisine nesneleri ekledik. Örnek bir layout kodunu verelim. Bakın aşağıdaki kodda, eklediğimiz tüm araçlar, layout etiketi içindedir.

layout

2) FrameLayout

Bu layout tipinde nesneler üst üste biner. Genelde aynı boyutlardaki butonların üst üste gelip, birinin kaybolduğunda diğerinin gözükmesi için kullanılır. Bunun için, bir önceki örnekte xml kısmında LinearLayout yazısını silip FrameLayout yazabiliriz ya da araç panelinden tekrar bir FrameLayout ekleyebiliriz. Tabiki yeniden eklemek daha iyi olacaktır.

layout

Bu layout türünde dediğimiz gibi nesneler üst üste biner ve sol üste dayalı şekilde sıralanırlar. xml dosyasındaki kod kısmını ise aşağıda görebilirsiniz.

layout

 

3) RelativeLayout

Bu layout tipini kullanırsak araçlarımızı istediğimiz yere sürükleriz. Varsayılan olarak android uygulamalarında bu layout gelir. Araçlarımızı, sayfamız üzerinde sürüklediğimiz zaman cetvel şeklinde koordinatları görebilirsiniz. Bir hiza olmadan istediğimiz gibi araçları yerleştirebiliriz.

Şimdi bu layout tipini kullandığımız bir sayfa gösterelim. Kod kısmında ise sadece etiket ismi değişecektir.

layout

Görüldüğü gibi istediğimiz gibi nesneleri konumlandırabiliyoruz.

 

4) TableLayout

Bu layout türünde ise araçlarımız bir tablo şeklinde tutulur. Diğerlerinden farklı olarak bu layout’u kullandığımızda tablomuza TableRow adında satır eklememiz gerekiyor. Bunu yine layout penceresinden yapıyoruz. Şimdi ekrandaki nesneleri temizleyelim ve ekrana bir TableLayout ekleyelim. Ya da xml kısmından etiket ismini TableLayout da yapabiliriz.

layout

TableLayout kullanırken her satır için bir TableRow eklememiz gerekiyor. Burada 3 tane TableRow ekledik ve her TableRow içerisine de aynı türden araçlar koyduk.

Biraz önce layout içerisinde layout kullanabileceğimizi söylemiştik. Şimdi TableLayout’ta boş kalan alt kısma bir RelativeLayout ekleyelim ve xml kısmında android:layout_height=”fill_parent” kısmını wrap_content değil de fill_parent yapın ve kalan ekranın tamamına yayılmasını sağlayın. Sonra bu layout içerisinde farklı araçlar ekleyin. Son görünüm aşağıdaki gibi olacaktır.

layout

Not : Hangi layout’u kullanırsak kullanalım, sayfamıza araçlardan önce bir layout eklememiz gerekiyor. Eğer araçlarımızı layout’umuzun dışına eklersek hizalamaya alınmayacaktır. Ekleyeceğimiz tüm nesneler, xml kısmında bu layout etiketinin içerisinde olmalıdır. Ayrıca layout içerisinde başka layoutlar kullanabiliriz ya da aynı ekranda birbirinden bağımsız farklı layoutlar kullanabiliriz.

Yukarıdaki notta anlattığımız, araçların layout etiketi içerisinde olmasına bir örnek daha verelim. Sayfa başında LinearLayout kullanırken bir örnek vermiştik fakat tabloları ve satırları kullanarak da bir örnek verelim. Hem ekran görüntüsünü hem de xml kodunu vererek konumuzu bitirelim.

layout

layout

Temel layout’lar bu şekildedir. Layout’a tıkladıktan sonra sağdaki Properties kısmından farklı ayarlamaları yapabilirsiniz.

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

Android Dersleri 29 : Telefon Rehberi Uygulaması Yapıyoruz

Merhaba. Yine uzunca bir aradan sonra yazmaya devam ediyorum. Bu yazımda,  veritabanında değinmediğim Where ifadesine yer …

8 Yorumlar

 1. hocam gerçekten süpersiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum…

 2. Daha evvel kaç tane siteye baktım ama sizin anlatım tarzınız ve gidiş yolunuz daha hoşuma gidiyor. İnşallah sizin bütün derslerinizi bitirme niyetindeyim. Böyle yazılarınız için teşekkürler.

 3. Mehmet Bey merhabalar,

  Malum android cihazlar farklı çözünürlükte oluyor. Burda uygulamaları web’teki responsive mantığıyla mı yapıyorlar? Ayrıca landscape ve portrait modları nasıl algılanıyor ?

  Teşekkürler.

  • Merhaba. Landscape ve portrait’i siz belirliyorsunuz. Sayfa yatay ya da dikey olarak açılıyor.
   Farklı ekranlarda aynı ya da farklı görünebilir. Mesela bir resim eklersiniz, bu büyük ekranlarda da küçük görünmeye devam eder. Her ekran için farklı resim eklemeniz gerek.

 4. teşekkürler güzel anlatım için

 5. hocam ben bir frame layoutta boyutları 1024×1024 ile 700×700 arası değişen 40 tane resim yüklemek istiyorum ama 15 ten sonra uygulama çalışmıyor.ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir