Anasayfa / Html / Html Nedir,Ne İşe Yarar?

Html Nedir,Ne İşe Yarar?

Html (HyperText Markup Language) , bir web sayfasında yer alan içeriklerin nasıl ve ne şekilde bulunacağını belirleyen metin tabanlı bir dildir. Html ,etiket (tag) adı verdiğimiz yapılardan oluşur. Bu yazımda html nedir konusundan bahsedeceğim.

Html Nedir Ne işe Yarar  ?

Bir html sayfasını tasarlamak için özel bir derleyiciye ihtiyaç yoktur.Notepad,bize bu konuda yardımcı olacaktır.Yazdığımız html kodlarını, uzantısı .htm veya .html olarak Notepad de kaydedersek ,doğrudan tarayıcımızda görüntüleyebiliriz.

Kod yazmadan tasarlamak istiyorsanız Dreamweaver programını kullanabilirsiniz.Bu program ile oluşturduğunuz web sayfanızın html kodlarını ,derleyici sizin için arka planda üretecektir.

Yazdığınız kodlarda hatalar olsa bile ,çalışan kodlar tarayıcınızda görüntülenecektir.Derleyici size hata mesajı vermediği için Sitenizde gözden kaçan hatalar olabilir.

Html,istemci tarafında çalışan bir dildir yani tarayıcıda yorumlanır ve çalıştırılır.Bu bir dezavantajdır çünkü yazılan kodlar saklanamaz.Sayfanın kaynak kodlarına kolayca erişilebilir

Diğer web programlama dillerini daha verimli kullanabilmek için html dilinin yapısını iyi bilmek gerekir

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

html dersleri

HTML Tablo Oluşturmak

Tablolar,verilerimizi bölümler halinde görüntülemek için kullanılırlar.Htmlde tablo oluşturmak için kullanacağımız etiket <table>..</table> dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir