Anasayfa / Html / Htmlde Temel Paragraf Etiketleri

Htmlde Temel Paragraf Etiketleri

Html sayfalarında <body> etiketlerinin olduğu kısma herhangi bir yazı yazıp alt satıra geçtiğimizde, alt satıra yazılan yazılar tarayıcıda alt satırda gözükmeyecek,önceki yazdığımız yazının yanında görüntülenecektir.

Bunu engellemek için kullanacağımız etiket <br/> dir

Bunu bir örnek üzerinde anlatalım;

Buradaki çıktımız aşağıdaki gibi olacaktır:

br-siz

Bunu engellemek için Web Sitesi yazısının başına <br/> etiketini getirdiğimizde alt alta yazacaktır.Değiştireceğimiz kısım sadece aşağıdaki bölümdür.

 Yeni çıktımız :

Br

 

 

 

 

 

<br/> etiketinin yerine <hr/> etiketi kullanılabilir.Bunun tek farkı alt satıra geçerken ——  şeklinde çizgi koyulmasıdır.<hr/>etiketinin kendine has özellikleri vardır.Bunlardan bahsedersek;

width =>Çizginin genişliğini ayarlamak için kullanılır

align  =>Çizginin yataydaki konumunu belirlemek için kullanılır

color =>Çizginin rengi belirlenir

size    =>Çizginin kalınlığı ayarlanır

<br/> etiketinin yerine <hr/> etiketi koyduğumuzda çıktımız şu şekilde olacaktır;
hr etiketi

<hr/> etiketinin özelliklerini kullandığımız başka bir html sayfası yapalım ve çıktısını görelim

Çıktımızı görelim

hr etiketi

Burada söyleyebileceğimiz bir başka etiket ise <p> etiketidir.Bu etiket sayfamızda paragraflar oluşturmamıza yarar.Bu etiketin </p>ile kapatılması gerekir.İkinci bir paragraf oluşturmak istersek kendisi otomatik olarak alt satıra geçer.

<p> kısmına <p align=”right”>yazarsak paragrafımız sağa dayalı olarak yazılır ve sayfanın en sağında yer alır.Bunu bir örnekle açıklayacak olursak;

Çıktımız aşağıdaki gibi olacaktır;

sola_dayali
saga_dayali

 

Son olarak body etiketinin iki özelliğinden bahsedeceğim

Sayfaya başlarken yazdığımız <body> etiketinin bgcolor ve text özellikleri vardır.Bunlar > işareti kapanmadan önce yazılırlar.<body> etiketi sayfanın tümünü kapsadığı için yazdığımız özellikler bütün sayfada geçerlidir.Örnek olarak bgcolor özelliği sayfanın arkaplan rengini belirler.Text özelliği ise sayfadaki bütün yazıların rengini belirler

Kullanılışları ise şu şekildedir;

Daha iyi anlaşılması açısından çıktımız aşağıdaki gibi olacaktır;

arkaplan

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

html dersleri

HTML Tablo Oluşturmak

Tablolar,verilerimizi bölümler halinde görüntülemek için kullanılırlar.Htmlde tablo oluşturmak için kullanacağımız etiket <table>..</table> dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir