Anasayfa / Teknoloji / Microsoft’ tan Yeni Tablet : Surface

Microsoft’ tan Yeni Tablet : Surface

 Microsoft’un duyurusunu yaptığı iki yeni tablet modeli arasında çok önemli farklar bulunuyor.

 Microsoft, Surface adını verdiği iki yeni tablet modeli ile pazara sıkı giriş yaparak tüm dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Tabletlerin her ikisine de aynı ad verilmiş olsa da aralarında çok büyük farklar bulunuyor.

  Bu yazımızda bu iki model arasındaki en büyük farkları listelemeye çalışacağız.

surface tablet

1- İşletim sistemi

Bir tanesinde Windows 8 Pro diğerinde Windows 8 RT sürümü bulunan Surface tabletleri birbirinden ayırt etmek için işletim sistemleri ile hitap etmek gerekiyor.

Windows 8 Pro yüklü olan Surfece tabletin en büyük avantajı, normal bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayardaki Windows 8 Pro ile aynı deneyimi sunuyor olması.

Bilgisayar başından kalkıp tablet ile çalışmaya başladığınızda cihazı hiç yabancılık çekmeden kullanabileceksiniz. Aynı şekilde masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız programları aynen tablete de yükleyebileceksiniz.

Windows 8 RT sürümünün yüklü olduğu Surface tablette ise durum böyle değil. ARM mimarili işlemcilerin kullanıldığı cihazlar için Microsoft’un geliştirdiği özel bir işletim sistemi olan Windows 8 RT tam anlamıyla bir mobil işletim sistemi olacak.

 

2- İşlemci

Windows 8 Pro yüklü olan Surface tablette Intel‘in Ivy Bridge mimarisine sahip Core i5 işlemcileri kullanılacak. Bu da canavar gibi bir performans anlamına geliyor.

Windows 8 RT yüklü olan Surface tablette ise şu anda Android tabletlerde kullanılan en üst seviye işlemcilerden birisi Nvida Tegra 3 kullanılacak.

Core i5′li modelin çok daha yüksek bir performans sergileyeceğini tahmin etmek zor değil.

 

3- Tasarım

Windows 8 Pro yüklü olan Surface tabletin kalınlığı 13.5 mm ve ağırlığı da 903 gram.

Windows 8 RT yüklü olan Surface tablet ise 9.3 mm kalınlığında ve 676 gram.

Donanımsal olarak güçlü olan Windows 8 Pro yüklü modelin biraz daha kalın ve ağır olduğunu görüyoruz.

Bununla birlikte hem kapak hem de klavye olarak kullanılabilen Type Cover ve Touch Cover aksesuarları her iki model ile de uyumlu.
surface tablet
4- Depolama Alanları

Windows 8 Pro yüklü olan Surface tablet modeli 64 GB ve 128 GB depolama alanı seçenekleri ile satılacak.

Windows 8 RT yüklü olan Surface tablet ise 32 GB ve 64 GB depolama alanı seçenekleri ile satılacak.

 

5- Pil

Windows 8 Pro yüklü olan Surface tablet modelinde 42 Wh değerinde bir pil bulunuyor.

Windows 8 RT yüklü olan modelde ise 31.5 Wh’lik pil bulunuyor.

Bu değerlere bakarak hangi modelin daha iyi pil performansı sunacağını kestirmek zor. Windows 8 Pro yüklü model daha büyük kapasiteli bir pile sahip olsa da daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağı için belki de daha düşük kapasiteli Windows 8 RT yüklü model daha uzun şarj süresi sunabilir.

6- Ekran

Her iki modelin de ekran boyutu 10.6 inç. Fakat Windows 8 Pro yüklü olan Surface Full HD çözünürlük sunarken Windows 8 RT modeli HD çözünürlük sunuyor.
surface tablet microsoft
7- Giriş/Çıkış

Windows 8 Pro yüklü olan Surface modelinde veri aktarım hızını uçuran USB 3.0 portu bulunurken Windows 8 RT modelinde sadece USB 2.0 var.

Ayrıca Windows 8 Pro modeli microSDXC kartlara destek verirken Windows 8 RT modeli sadece microSD kartlara destek veriyor.

Video çıkışı için ise Windows 8 Pro modelinde Mini DisplayPort bulunurken Windows 8 RT modelinde Micro HD Video portu bulunuyor.

8- Dokunmatik Kalem

Ekranı dokunmatik bir kalemle kontrol edebilme opsiyonu sadece Windows 8 Pro modelinde mevcut.

 

9- Çıkış Tarihi

Bu sonbaharda gerçekleşmesi beklenen Windows 8 lansmanı ile birlikte Windows 8 RT modelinin de satışa çıkması bekleniyor.

Windows 8 Pro yüklü Surface için ise lansmandan sonra 3 ay daha beklememiz gerekecek.

10- Fiyat

Surface modellerinin fiyatları konusunda Microsoft tarafından bir açıklama yapılmadı ama tahminen Windows 8 Pro yüklü olan model üst seviye ultrabook bilgisayarlarla aynı fiyata sahip olacak.

Windows 8 RT yüklü modelin ise yeni iPad‘den daha ucuz olması ve üst seviye Android tabletlereyakın bir fiyata sahip olması bekleniyor.

Yani kısca iki Surface modelinin fiyatı arasında oldukça büyük bir fark olacak.

 

Kaynak : hotmobilepress

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

sanallastirma nedir

Sanallaştırma Nedir? Ne İşe Yarar?

   Sanallaştırma nedir ? Sanallaştırma, kurulu olan işletim sistemimizin üzerine, sanal bir işletim sistemi kurmaktır.Başka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.