Anasayfa / Asp.Net / SoapUI ile Web Servisi Test Etme

SoapUI ile Web Servisi Test Etme

Merhaba. Bu derste, hazırladığımız bir .net web servisi nasıl test edeceğimizi anlatmaya çalışacağım. Sadece kendi hazırladığımızı değil, herhangi bir web servisi de test edebiliriz. Ben bunun için SoapUI kullanacağım. Bunun dışında başka araçlar da bulabilirsiniz.

SoapUI Kullanarak .Net Web Servisi Çağırma

Ben ilk olarak .Net de bir web servis oluşturdum. Klasik 4 işlem yapan ve geriye sonucu döndüren bir web servis bu. İlk olarak yazdığım .Net servisinin kodlarını vereyim. Bunun nasıl yazıldığıyla ilgili detaylara girmeyeceğim. Bunu, Visual Studio IDE’sini kullanarak yazdım.

soapui kullanımı

Bu projeyi F5 e basıp çalıştıralım ve tarayıcımızda aşağıdaki gibi web servis açılacaktır.

soapui kullanımı

Bu bizim web servisimiz. Hangi fonksiyonlar olduğunu gösteriyor. Bize bunun wsdl dosyası lazım yani aldığı parametrelerin açık ayrıntılı olarak gösterilmiş hali. Adres çubuğundaki linkin sonuna ?WSDL yazarsak bu servisin wsdl dosyasına erişebiliriz. Yazdığımızda aşağıdaki gibi görüntü elde edeceğiz.

soapui kullanımı

WSDL dosyamızda fonksiyonlarımızın aldığı parametreler, tipleri gibi özellikler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Şimdi SoapUI programımızı açalım.

soapui kullanımı

Soldaki Projects butonuna sağ tıklayın.

soapui kullanımı

New SoapUI Projects dedikten sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir.

soapui kullanımı

Önce initial WSDL kısmına bu bizim WSDL adresimizi yazdıktan sonra üstteki alan otomatik olarak dolacaktır. OK diyerek devam edelim ve web servisimizi ekleyelim. Bu aşamadan sonra ekranımız aşağıdaki gibi olacaktır.

soapui kullanımı

Solda 2 adet Tab var. Bunlar 1.1 ve 1.2 sürümlerinin olduğunu anlatıyor. Siz ister üstteki ister alttaki ile deneyin. Ben yukarıdaki için çalıştırdım. Bakın 4 adet fonksiyonumuz listelendi. “+” işaretine tıkladıktan sonra Request butonuna çift tıklayarak bir istek oluşturalım. Tıkladıktan sonra sağdaki ekran çıkacaktır. Bu ekranda da “topla” fonksiyonumuzun aldığı parametreler var. İstediğiniz değerleri girin ve sol üstteki Yeşil butona basın ve çalıştırın.

soapui kullanımı

Bakın sağda sonucumuz, ilgili tag (etiket) içerisinde gösterildi. Web servisimizdeki fonksiyonun aldığı parametreler, bir xml tagı ile gösterilir. Bunu unutmayın.

Yani yukarıda .Net servisimizde yazdığımız metodların aldığı parametreler, WSDL dosyasında bir tag’e karşılık gelir.

Son olarak bir de çarpma yapan fonksiyonumuzu test edelim.

soapui kullanımı soapui kullanımı

SoapUI kullanarak .Net web servisi nasıl çağırılır elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım. Bir sonraki derslerde görüşmek üzere…

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

aspnet 3 katmanli mimari

Asp.Net Dosya ve Klasör Tipleri

      Visual Studio üzerinde bir Asp.Net projesi oluşturduğumuzda Sağ tarafta yer alan Solution …

2 Yorumlar

  1. Güzel anlatım olmuş teşekkürler

  2. Kolay anlaşılacak şekilde yazmışsınız.. Çok yardımcı oldu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir