Anasayfa / İpuçları / Admob TikTok Reklamları Engelleme

Admob TikTok Reklamları Engelleme

Merhaba. Bu yazımda artık baş belası olmuş TikTok reklamlarını, Android uygulamalarımızdaki Admob reklamlarından nasıl kaldıracağımızı anlatacağım.

Bir gençliğin nasıl çökertilebileceğini bizlere gösteren, çoğu zaman ahlak sınırlarını aşan TikTok uygulamasının, kendi uygulamalarımda reklam olarak gösterildiğini farkettim. Bunu nasıl engelleyebileceğimi araştırdım ve kendimce bulduğum çözümleri derledim.

Bu reklamları engellemenin birkaç yolu var. Ben tümünü birden gösterip uygulayacağım. Şuan için işe yaramış görünüyor. Şimdi bunları listeleyelim.

Video Engelleme

Aslında en garanti yol budur. Fakat TikTok haricinde gösterilmesini istediğiniz video reklamlar varsa, bu seçenek size göre değil. Ben tüm video reklamlarını bir şekilde sakıncalı bulduğum için bu şekilde ayarlama yaptım. Tercih sizin.

Bunun için ilk olarak Admob panelimize geliyoruz ve soldaki Uygulamalar menüsünden uygulamamızı seçiyoruz ve Reklam Birimleri sekmesini açıyoruz.

Burada uygulamamıza eklediğimiz reklam türleri var. Ben banner ve tam ekran reklamları eklemiştim. İlk olarak Banner seçeneğine tıklayın ve Gelişmiş Ayarlar menüsünden Video seçeneğini aşağıdaki gibi kaldırın.

Geçiş reklamı için:

Bu seçeneği kaldırmak gelirinizi azaltabilir. Çünkü video reklamlar daha çok kazandırır. Fakat videolarda illa ki ahlaken sakıncalı bir reklam geldiği için ben bu şekilde tamamen video reklamları engelledim.

Not: Bu işlemi tüm uygulamalar ve tüm reklam tipleri (Banner, Tam Ekran vs.) için ayrı ayrı yapmalısınız.

Reklam Ağları

Eğer video reklam açık kalsın sadece TikTok reklamları engellensin istiyorsanız başka bir seçeneğiniz var. Bunun için yine Admob panelinden soldaki Engelleme Kontrolleri menüsünü açın ve gelen ekranda Reklam Ağları sekmesine tıklayın.

Arama penceresine “TouTiao” yazın ve arama butonuna basın. Karşınıza gelen sonuçtaki switch’e tıklayın ve bu ağdan gelen reklamları engelleyin.

Not : Bu şekilde yapılan engelleme, admob hesabınızdaki tüm uygulamalar için geçerli olacaktır. Tek tek her biri için ayarlamaya gerek yoktur.

Not 2 : Bu şekilde yapılan engelleme hem video hem de tam ekran reklamı engelleyecektir diye umuyorum. Çünkü TikTok için reklam ağı aynıdır.

Reklam İçeriği Derecelendirme

TouTiao engellemesi yapılsa bile başka kanallardan bu reklamın gelme ihtimaline karşı bir ayar daha yapacağız.

Burada uygulamanızda gösterilecek reklamları, kime hitap ettiğine göre kısıtlayabiliyorsunuz. Eğer en sağdaki “MA” seçiliyse, yaş kısıtlaması olmaksızın her kullanıcıya reklamlarınız gösterilir. Alkol, cinsel içerik vs. türündeki reklamların gösterilme olasılığı fazladır.

Eğer en soldaki “G” seçeneğini işaretlerseniz, aile ve çocuklar için uygun içerikler gösterilir. Bunu seçmenizde fayda var. Google’nin, TikTok videolarını bu kategoride göstermeyeceğini düşünüyorum.

Reklam Veren URL’leri

Url bazında da engelleme yapabilirsiniz. TikTok reklamına tıkladığınızda adres çubuğunda çıkan Url’e kısıtlama koyabilir, bu URL’den verilen reklamları engelleyebilirsiniz.

Uygulama Yükleme Reklamları

En sağlam engellemelerden birisi de budur. Burada uygulama bazında engelleme yapabilirsiniz. Tam ekran verdiğiniz reklamlarda, TikTok yüklemek için Google Play reklamı gösteriliyorsa, buradan engelleme yapılabilir.

Arama çubuğuna TikTok yazıp aşağıdaki gibi karşınıza gelen sonuçlara tıklarsanız, tek tek engelleme yapabilirsiniz.

Uygulamanın Google Play sayfasının reklamını yapılmasını istemediğimiz uygulamalar aşağıda listelenmiştir.

Burada video bazında değil de Google Play’de yapılan reklamlar engellenir.

Reklam İnceleme Merkezi

İçiniz yine de rahat etmediyse son olarak uygulamanızda çıkan tüm reklamları görebildiğiniz Reklam İnceleme Merkezi üzerinden engelleme yapabilirsiniz.

Sağdaki arama kısmında yine TouTiao yazarak, uygulamanızda ne kadar TikTok reklamı hangi tarihlerde gösterilmiş görebiliyorsunuz. Arattığınızda karşınıza reklamlar gelecektir. Reklamın sol altındaki engelleme butonuna tıklayıp engelleme yapabilirsiniz. Ya da aşağıdaki gibi reklamın üzerine tıklayıp detayına gittikten sonra, hem Hesabı Engelle hem de Reklamı Engelle butonu ile reklamı engelleyebilirsiniz.

Reklam Detayı :

Sonuç

Bu TikTok öyle bir illet ki insan nasıl engelleyeceğini şaşırıyor. Bunun için farklı uygulamalar vardır elbet fakat bunu kullanıcı isterse telefonuna yükler ve engelleme yapar. Biz bunu uzaktan ve tüm kullanıcılara uygulamak istediğimiz için bu şekilde yaptık.

Sadece TikTok değil, tüm reklamları bu şekilde engelleyebilir ve gösterilmesini istemediğiniz reklamları kısıtlayabilirsiniz.

Not : Adsense kullanıyorsanız yine bu şekilde Adsense Panelinden engellemeler yapabilirsiniz.

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

2 Yorumlar

  1. iyi gunler konuyla alakali degil ama
    intent i kullanarak cagri aramasi yapiyorum. fakat cift hatli teleftonlarda direk arama yapmiyor. hatti secmenizi istiyor. mesela iclerinden birisini sormadan nasil direk arama yaptirtabiliriz.
    tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.