Anasayfa / Hata Çözümleri / Google API OVER_QUERY_LIMIT Hatası ve Cloud Hesabı Tanımlama

Google API OVER_QUERY_LIMIT Hatası ve Cloud Hesabı Tanımlama

Merhaba. Play Store’ da yüklü olan En Yakın uygulamamda, yakınlardaki mekanları bulma ve rota çizme, yorumları getirme gibi işlemlerde Google’ dan kaynaklı olarak OVER_QUERY_LIMIT hatası aldım. Bu yazımda hatanın çözümünden bahsedeceğim.

Eğer Google Map kullanan bir uygulamanız varsa ve bu uygulamada, konumunuza yakın yerleri bulmak, sokak görünümüne geçmek, rota çizmek, yorumları almak gibi işlemler yapıyorsanız bir Google API Key gerekir. Bunu kullananlar bilir. Birkaç ay önce Google, Cloud Platform‘a geçtiği için elinizdeki API key ile bu işlemleri yalnızca 1 defa yapabiliyorsunuz. Sonrasında ise OVER_QUERY_LIMIT hatası alırsınız ve API çalışmaz. Ancak bir müddet sonra denediğinizde tekrar 1 defalığına çalışır.

Uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucunda sebebin, Google Cloud Platform‘da bir fatura hesabının açılması gerektiğini öğrendim. Fatura hesabı açtığınızda 1 yıllık 300$ değerinde kredi veriliyor. 1 sene sonunda isterseniz ücretli kullanıma devam edebiliyorsunuz. Elinizdeki API key’ i değiştirmeniz gerekmiyor. Böylece OVER_QUERY_LIMIT hatasını artık almamış oluyorsunuz.

Google Cloud Fatura Hesabı Tanımlama

Bunun için öncelikle bir gmail adresinizin olması gerekiyor. Bu adresten platformu ücretsiz denemeye başlayabilirsiniz.

Kabul ettikten sonra açılan sayfada kullanıcı ve adres bilgilerini girerek son olarak kredi kartı bilgileri de girmeniz gerekiyor.

Kart tanımlaması yaparken banka kartı ekleme çalıştım fakat “Bu kart bilgilerini düzeltin veya farklı bir kart deneyin” hatası (OR-CCSEH-05) aldım. Bunun için de bir müddet çözüm aradım. Acaba adres mi yanlış yoksa 3D ödemeyi mi kapatmak gerekiyor vs. diye. Sonunda çözümü buldum. Kart tanımı yaparken KREDİ KARTI olması gerekiyor ve SANAL KART ile tanımlama yapılmalı. Sanal kart olmadan doğrudan kredi kartı ile olur mu bilmiyorum. Sonuç olarak kredi kartı özelliği olmayan kartlarda kesinlikle olmuyor. Olayın 3D veya kartı yurt dışına açma ile de alakası yok.

Kart bilgilerini de doğru girdikten sonra Google Cloud Platformuna giriş yapabilirsiniz ve artık API Key’iniz çalışacaktır. Fakat senelik 300$ kotanız olduğu için uygulamanızda kısıtlama koymalısınız. Herkes istediği kadar istek göndermemeli ve kota hızlıca dolmamalı.

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

Android MySQL Türkçe Karakter Sorununun Çözümü

Merhaba. Üzerinde uğraştığım bir Android projesinde Php kullanarak uzak sunucudaki bir mysql veritabanına kayıt atarken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.