Anasayfa / JavaScript / JavaScript Dersleri 5 : Döngüler ve Koşullar

JavaScript Dersleri 5 : Döngüler ve Koşullar

Merhaba. Bu yazımda javascriptte döngüler ve koşullar bölümünü anlatacağım.Koşullar bildiğiniz üzere if-else ve switch‘ten oluşmaktadır. Döngüler ise for,while,do-while gibi temel kısımlardan oluşur. Bunların mantığını bildiğinizi düşünerek, bunların javascriptte kullanımına geçiyorum. Anlatırken konumuz dışında bazı şeylere de değineceğim.

if-else

İlk olarak if-else konusunda bir örnekle başlıyorum. Bu örnekte hız değişkenini, fonksiyona gönderdim ve bu fonksiyon da bize bir mesaj döndü. Bu mesajı, içerisindeki if-else yapısına göre belirledi. Son olarak da bu mesajı ekrana yazdırdım.

javascript dersleri

Ekran görüntüsü ise şu şekilde olacaktır:

javascript dersleri

switch yapısı

İf-else yapısına benzeyen bir diğer kontrol mekanizması ise switch‘tir. Aldığı parametreye göre doğrudan şartı çalıştırır. İf-else‘deki gibi tek tek kontrol etmez. Bu örnekte fonksiyona bir isim gönderdim. Bu isim switch mekanizmasına parametre olarak geldi. Case ile de bu parametreyi kontrol ettim. Hangi case’ye uyuyorsa oraya girdi. Her case’den sonra break; koymak zorunludur. Eğer yazılmazsa bütün case’leri çalıştırır.

Body kısmında document.write() ile ekrana bir şeyler yazdırdım. Bunu şunun için yaptım. Javascriptte ekrana bir metin yazdırılırken bu metin, html etiketleri arasında yazdırılabiliyor.

javascript dersleri

Ekran çıktısı ise şu şekilde olacaktır:

javascript dersleri

 

for döngüsü

Kontrol yapılarından sonra döngülerdeki en temel döngü olan for döngüsü ise şu şekilde kullanılmaktadır. Başlangıç ve bitiş şartı koyulur. Döngü bu kurala uydukça süslü parantezler içerisindeki kodlar çalışır.

Butona basınca hesapla() fonksiyonu çağrıldı ve döngünün 10 kere dönülmesi sağlandı. Döngü bitince de alert ile 1’den 10’a kadar olan sayıların toplamı yazıldı.

javascript dersleri

Ekran çıktısı ise:

javascript dersleri

Aynı örneğin çarpma olanını bu sefer while ile yapıyoruz. While’da ise bitiş verilmez. Sadece şart verilir. Şart sağlandıkça kodlar çalışır. Sayının artırılır azaltılması ise for’daki gibi en başta verilmez. Kod bloğu içinde yazılır. Burada sayi değişkenini 1 artırma işlemini kod bloğu içinde yaptım. Sonunda yine çarpımı alert ile ekrana bastım.

javascript dersleri

Çıktı ise şu şekilde olacaktır :

javascript dersleri

do-while döngüsü

Son olarak do-while döngüsü ile bitirelim. Bunun while’dan farkı, şart sağlanmasa bile döngünün bir kere çalışmasıdır. Yani her şartta en az 1 defa çalışır. Bu örnekte butona basınca 0 değerini fonksiyona gönderdim. While şartında 0’dan büyükse çalışması gerekiyor fakat büyük olmadığı halde döngü 1 kere çalıştı. Çünkü while ifadesi şuan en sonda. İlk olarak do işlemi geliyor. Şart sağlanmadığı halde döngü 1 defa çalışır.

javascript dersleri

Ekran çıktısı :

javascript dersleri

Döngü ve kontrol yapılarının javascriptte kullanımı bu şekilde. Diğer dillere benzer şekilde kullanılıyor. Ayrıntıya inmeden genel hatlarıyla bu şekilde.

Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere…

 

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

javascript dersleri

JavaScript Dersleri 1 : JavaScript’e Giriş – JavaScript Nedir ?

Merhaba. Eğitim serisine yeni bir kategoriden devam ediyorum. Bu yazı dizisinde Javascript‘i anlatacağım. Her zamanki …

2 Yorumlar

  1. Allah razı olsun hocam güzel izah ediyorsunuz.
    object array Dom konularinida izah eder misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.