Anasayfa / Hata Çözümleri / Uygulamanın Play Store’da Tabletler için Görünmemesi

Uygulamanın Play Store’da Tabletler için Görünmemesi

Merhaba. Geliştirdiğiniz bir uygulamayı Play Store’a attıktan sonra uygulamanızı bir tabletten arattığınızda göremiyorsanız bunun birkaç çözümü vardır.

Normalde geliştirdiğiniz bir uygulama tabletler için de uyumlu olsun, markette tabletler tarafından aratıldığında sonuçlarda çıksın isteniliyorsa, yapılması gereken belli başlı şeyler vardır.

1 – Google Play Console’da Mağaza Girişi ekranında, 7 ve 10 inç tabletler için de ekran görüntüsü eklenir

2 – Uygulamanın manifest dosyasına aşağıdaki kod eklenir.

3 – Uygulamanızın “res” klasörü altındaki “drawable” dosyaları, 4 farklı ekran çözünürlüğü için ayrı ayrı oluşturulur ve ilgili resim dosyaları boyutlandırılarak bu klasörlere atılır

Bunları yaptığınız halde uygulamanız telefonlarda aratıldığında markette arama sonuçlarında çıkıyor fakat tabletlerde arattığınızda çıkmıyorsa son olarak yapmanız gereken şudur.

Çözüm

Uygulamanızın Manifest dosyasında izinler eklediğinizi düşünelim. Örnek olarak:

Uygulamanız bu izne bakarak, uygulama içinden telefon aramasına izin verecektir. Fakat … !!!

Bir tablette telefonla arama özelliği olmadığı zaman uygulamanız markette arama sonuçlarında çıkmaz. Sim kart destekli bir tablet olması gerekir. Çoğu tablet de bunu desteklemez.

Başka bir örnek verirsek:

Konum alma izni verdiğinizde, tabletinizde Gps modülü DONANIMSAL olarak mevcut olmadığında yine arama sonuçlarında uygulamanız çıkmaz. (Tabletler için)

Çözüm olarak, bu 2 izni verdiğinizi var sayarsak aşağıdaki kod bloğunu da AndroidManifest.xml dosyanıza eklemeniz gerekir.

android:required özelliğinde, cihazda bu modülün olma mecburiyeti yoktur deriz. Hardware yani donanım özelliklerinde Gps ya da telefonla arama modülleri olmasa bile Play Store’ da arama sonuçlarında çıksın diyebiliriz.

Bu kod bloğu olmadığı zaman, donanımsal olarak bazı istenen özellikleri olmayan cihazları Google Play filtreler ve uygulamayı, bu cihazlar üzerinden yapılan arama sonuçlarında göstermez.

Not : Eğer donanımsal olarak ihtiyaç olmayan internet, okuma yazma gibi işlemler için bu eklemeleri yapmanız gerekmez.

Kendi uygulamamda böyle bir sorunla karşılaştığım için kendime de not düşmek amacıyla bu yazıyı yazdım. Umarım sorununuzu çözmüştür.

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

Android MySQL Türkçe Karakter Sorununun Çözümü

Merhaba. Üzerinde uğraştığım bir Android projesinde Php kullanarak uzak sunucudaki bir mysql veritabanına kayıt atarken …

One comment

  1. Bende benzer sorunu yaşadım ve bunları yapıp güncelleme yayınladım şimdi sonucu ine yazarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir