Anasayfa / Wordpress / WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

Türkiye’de kullanıcıların websitelerinden çıkma sebepleri arasında yavaş açılan problemi önemli yer edinmektedir. Bunun yanında çoğu SEO makalesinde de sayfa hızının Pagerank’a etki ettiği söylenmedir. Hepsi bir kenara web sitenizin hızlı açılmasını hepimiz isteriz değil mi?

Aşağıda vereceğim 10 adım ile bloğunuzu olduğu halden daha hızlı açılır hale getirebilirsiniz.

1-) İstenmeyen Eklentileri (Pluginleri) Silme

Eğer blogunuz yavaş açılıyorsa bunun en büyük sebeplerinden birisi kullandığınız pluginlerden kaynaklanır. içerisinde kullanılan pluginler çoğu zaman bazı temaların css kodlarını okumasında zorlamakla kalmayıp bir de web sitenizin geç açılmasını sağlayabilir. İlk adım olarak Eklentiler sayfanıza gelin ve 10 adetten daha fazla eklentiye sahip olmadığınıza emin olun. Eğer eklenti sayınız 10′u geçiyorsa kendinize şu soruyu sorun;

Kullandığım Plugin WordPress Temama zaten ekli olabilir mi?

Daha önce kullanmış olduğunuz temada olmayan bazı özellikler yeni temanızda var olabilir. Fakat bu özellikleri karşılamadığı için indirdiğiniz pluginler yeni temanızda sadece sunucuya istem göndermekten başka bir işe yaramayacaktır. Pluginlerinizi en aza indirgeyerek kullanırsanız Web sitenizin geç açılma sorununa ilk adımı atmış olursunuz.

Bazı pluginler kullanıcı sayfasıyla alakadar değil, sadece admin paneli bazlı çalışmaktadır. Bu pluginleri göz ardı edebilirsiniz.

Bazen pluginlerin işleyiş tipleri wordpress blogunuzun işleyişine engel olabilir. Bu engellerde ileride site hatalarına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda birçok pluginin yaptığı işi WordPress Codex ile de ayarlayabilirsiniz. Her özellik için plugin kurmaya gerek yoktur.

2-) Gereksiz PHP Etiketlerini Kaldır

Gereksiz PHP etiketlerinden kastım daha önce de paylaşmış olduğum Gereksiz Div etiketleriyle aynı mantıktadır. Eğer kullandığınız WordPress Temasını siz yapmadıysanız temayı yapan kişi kullanıcılar için farklı alternatifler oluşturmak adına bir çok fonksiyondan oluşan tema kodlamıştır. Burada sizin kullanmadığınız ve kullanmayacağınız bir çok fonksiyon yer alabilir.. Kullanılan her fonksiyon sizin blogunuzda bir gecikme yaratacaktır.

Örnek vermek gerekirse;

Bir php tag’inde if else elseif gibi ibareler bulunur. Kod içerisinde “Eğer kullanıcı admin panelinden mavi temayı seçtiyse mavi arkaplanı getir, değilse beyaz kalsın.” gibisinden bir emir verilmiştir. Siz mavi temayı kullansanız dahi bu döngü sürekli döndürülecek ve sizin sisteminize sürekli iletilecektir. Buda yine size zaman kaybı olarak dönecektir.

3-) WP Super Cache Pluginini Kullanın

Bir başka  tekniği ise WP Super Cache plugin‘idir. Bu plugini kullanarak WordPress blogunuzu daha hızlı açılır hale getirebilirsiniz.

4-) WP Database Optimize

WordPress Veritabanınızı optimize etmeniz blogunuzun açılma hızına büyük miktarda etki edecektir. Optimize etmenin iki yolu vardır. Birisi el ile diğer plugin kullanarak.
Wordpress DB’nizi manuel olarak optimize etmeyi daha sonra anlatacağım. Fakat siz WordPress DB Optimize diye aratarak birçok sonuca ulaşabilirsiniz. Özellikle benim kullandığım WP Optimize sayesinde hem spam yorumları topluca silebilme, hem de veritabanı tablolarınızı optimize edebilen bir plugini öneririm.

5-) Resimleri Optimize Et

Eğer WordPress’te kullandığınız resimleriniz optimize edilmemişse hem bant genişliğini hem de yükleme süresini artıracaktır.. Her ikiside siteniz için kötü bir durum..

Çözüm;

Resminizi WordPress panelinize eklerken Photoshop‘tan save for web seçeneğini kullanarak kaydedin. Ya da GIMP kullanarak resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırabilirsiniz.
Ölçü olarak tam resimlerinizi küçük tutmaya özen gösterin, ayrıca 40KB’tan daha büyük resim dosyalarını kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir yahı servisi olan smush.it‘i de kullanarak resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

6-) CSS ve Javascript Sıkıştırma

Yine CSS dosyalarınızı tek bir javascript dosyasına sıkıştırarak kolaylıkla bant genişliğini düşürebilirsiniz.CSS dosyalarınızı sıkıştırmak için bir online araç olan styleneat.com‘ u deneyebilirsiniz. Siteye girdiğinizde beyaz boşluğa CSS kodlarınızı yazın ve Organize CSS ‘deyin.. Çok kolay bir yöntemle WordPress Blogunuzu bir adım daha hızlandırmış oldunuz.
Başka bir yöntemde, tek bir Javascript dosyası oluşturarak bunu fotter.php’ye entegre etmekle gerçekleştirilebilir.

7-) Hotlink Devre Dışı Bırakma

Yukarıda dediğim gibi optimize edilmemiş resimler hem bant genişliğini hem de site hızını kötü yönde etkiler. Bundan kurtulmak için resimlerinizi optimize ettiniz, fakat ya Kopyala + Yapıştır ile daha önce yapmış olduğunuz resimlere nasıl etki edeceksiniz. Başkasının serverindeki resimleri .htaccess’i kullanarak optimize edebiliriz.. Bunu yapmanın tek yolu .htaccess ile daha önce copy+paste yapılmış olan resimlerin gösterimini durdurarak kendi sitenize ait bir resimi gösterebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki kodları .htaccess dosyanıza ekleyin;

Burada ekleyeceğiniz resim, tüm dış url resimlerini seçtiğiniz resim.gif adlı resim ile değiştirilecektir. Resim.gif dosyanızı sitenizin reklamı olarak seçebilirsiniz.

8- ) Spam’dan Uzak Tutun

.htaccess dosyası oldukça faydalı bir araçtır. Sadece hotlink ile kalmayıp tüm spam dış url’leri pasif hale getirebilirsiniz. “Tam da aradığım şeydi” dediğinizi duyar gibiyim..
.htaccess dosyasına yukarıdaki gibi bir ekleme yaparak tüm spam yorum ve linklerden kaçınılabilecek bir uygulama getirelim mi ne dersiniz? Bunu Perishable Press de bulunan 8000′in üzerindeki kara listeyi .htaccess dosyamıza ekleyerek en çok kullanılan spam kelime ve siteleri blogunuzdan temizleyebilirsiniz. buradan indirerek .htaccess dosyanıza yapıştırın, rahat olun..

9- ) Post Revüzyonu Kapatma

Revizyon olayı öncelikle çoklu yazar bloglarının kullanabileceği tipten bir özelliktir. Bu özellik WordPress 2.6′dan sonra tanıtıldı.. Eğer siz blogunuza başkalarının yazı yazmasına müsade etmiyorsanız bu revüzyon olayına neden ihtiyacınız olsun ki? İhtiyacınız olmadığından dolayı bir de veritabanı tablolarınızda oldukça yer kaplayan ve sürekli bant genişliğine yol açan bu ayarı site hızımız için kapatmamız gerekiyor. Post Revision ayarını kapatmak için yapmanız gereken ufak bir kaç adım var. WordPress root panelinden config.php yi ve aşağıdaki kodu ekleyin;

view sourceprint?

bir de config dosyanıza dokunmak istemiyorsanız phpMyadmin ile aşağıdaki sorguyu çalıştırarak çıkan tüm revüzyonları silebilirsiniz;

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

5 Yorumlar

 1. Modern mimarlık

  Teşekkürler gerçekten çok işe yaradı bu bilgiler

 2. Bilgiler için teşekkürler, resimleri optimize edememiştim şimdi halletik , çok teşekkrler.

 3. Solitaire Oyna

  Türkçe makaleler arasında yazılmış en kaliteli bloglardan biri diyebilirim. Bir çok ipucundan faydalandık, başarılar.

 4. promosyon ürünleri

  Paylaşım için teşekkürler. eline sağlık

 5. Eskişehir Çilingir

  Yine paylaşımı yapılacak içeriklerle karşımızdasınız hocam. Uzun zamandır merak ettiğim bu konu için de size ayrı teşekkürlerimi sunarım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir