Anasayfa / Bilgisayar Müh. / İstanbul Üniversitesi Bilg.Müh Yüksek Lisans Başvuru Aşamaları

İstanbul Üniversitesi Bilg.Müh Yüksek Lisans Başvuru Aşamaları

Bu yazımda, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Yüksek Lisans başvurusunda bulunacaklar için yararlı olacağını düşündüğüm başvuru aşamalarından bahsedeceğim.

İstanbul Üniversitesi Bilg.Müh Yüksek Lisans Başvuru Aşamaları

Başvurumdan, başvurum sonuçlanana kadar geçirdiğim aşamaları size ayrıntılı anlatıyorum. Gün gelir başvuran olursa kendini neler beklediğini bilsin.

İlk olarak başvuru tarihleri arasında üniversitenin “nokta” öğrenci sisteminden bilgileri dolduracaksınız. Sınavlardan aldığınız puanları, temel kimlik bilgilerini, üniversite bilgilerini doldurduktan sonra bir de resminizi ekleyip danışmanın onaylamasını bekleyeceksiniz.

Daha sonra üniversitenin ingilizce sınavına girecekler için bir liste yayınlanacak. Nokta sisteminden, “yabancı dil sınavına girmek istiyorum (ingilizce)” seçeneğini işaretleyenler, bu listede adını görecekler. Girmek istemeyenler yani yds, kpds gibi sınavlardan 50 üstü alanlar bu sınava girmeyebilir. Yds’den 50 alsanız bile üniversitenin sınavına girin derim. Daha yüksek alabilirsiniz.

Bu dil sınavı 80 soru ve sizden 50 puan üstü yapmanız isteniyor. 30-50 arası yapar da kazanırsanız hazırlık okursunuz. Ben girdiğimde yaklaşık 4000 kişi girmişti ve yaklaşık 3000 kişi 30 üstü almıştı (tüm üniversitede)

Yabancı dil sınav sonuçları da birkaç gün sonra açıklanınca ales, diploma notu ve dil puanları bir excel dosyasında açıklanır (yabancı dilden en az 30 alanların). Herkes burda birbirinin tüm notlarını görebilir. Bu dönem bilgisayar mühendisliğinden yaklaşık 120 kişi bu listeye girdi.

Sonra bu listedeki 120 kişiyi mülakatlara çağırdılar. Yaklaşık 70 kişi geldi. Sayının çok olmasından dolayı bu 70 kişi tekrar bir sınava tabii tutuldu. 20 soruluk genel bilgisayar, yazılım, donanım bilgisi. Bu sınavdan da en az 10 doğru yapılması gerekiyordu. Bu sınavdan da 24 kişi geçti ve bu 24 kişi yine o gün mülakata alındı. Bu 24 kişiden de kontenjan 12 kişi olduğu için 12 kişi seçilecekti.

Mülakatta 4 akademisyenin karşısına çıkıyorsunuz ve size projelerinizden, genel bilgisayar ve donanım bilgisinden sorular soruyor ve mülakat puanınızı veriyor. Birkaç gün sonra bu mülakat sonucu da açıklandıktan sonra kayıt dönemi başlıyor. Yedek duruma düşerseniz de asıl listeye sonradan girebilme şansınız var.

Birkaç gün sonra mülakat sonuçları da açıklanıyor ve asil-yedek listeleri belirleniyor. Kayıtlar ise yaklaşık 1 hafta sonra başlıyor.

Bu anlattıklarım benim yaşadığım şeyler. Bir sonraki dönemde sistem, mülakat soruları, puan katsayıları, mülakat yapan akademisyenler değişebilir. Yardımcı olursam ne mutlu. Bu arada ben yüksek lisans yapmaya hak kazandım

Başarılar diliyorum.

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

5 Yorumlar

 1. Selam
  benim daha fazla sorum olacaktı
  mesela alesden kac aldın
  referans mektubu gerekiyor mu ?

 2. Bende istanbul üniversitesinde Yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu faydalı paylaşımın için teşekkür ederim.

 3. selamlar,
  size bir kaç tane sorum olacaktı
  ingilizce soruları ne tipte mesela yds ye benziyor mu ?
  bu 20 bilgisayar sorusu nasıl bir şey ? örnek verebilir misiniz ?
  sizin
  ales = ?
  yds = ?
  ort = ?
  öğrenebilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir