Anasayfa / Bilgisayar Müh. / Tübitak UME’de Staj

Tübitak UME’de Staj

Bu yazımda, staj yaptığım TÜBİTAK UME hakkında birkaç bilgi vereceğim ve bu kurumda staj yapmanın insana neler kattığından bahsedeceğim.

Stajı kazandığımda, internetten TÜBİTAK UME’de staj yapanların yazdığı yazıları aramıştım fakat bulamadım.  Siz de bu kurumda staj yaparsanız veya burada staj yapmak insana neler katar bilmek isterseniz bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

TÜBİTAK, bünyesinde yaklaşık 5000 çalışanıyla Türkiye’de bilim ve teknolojik araştırmalar konusunda öncü bir kurumdur. İçerisinde TÜBİTAK MAM, UME, BİLGEM gibi alt bölümleri vardır. Ben stajımı TÜBİTAK UME’de (Tübitak Ulusal Metroloji Enstitüsü) Stratejik Planlama ve İş Analizi bölümünde yaptım. Stajım çıktığı zaman gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt yaşamıştım. Böyle bir tereddüdü neden yaşadım bilmiyorum.

Neredeyse İstanbul’un ve Kocaeli’nin tüm semtleri için servisler mevcut. Servisleri kullanarak yaklaşık 45 dakikada İstanbul’un Eyüp semtinden Gebze’ye varıyorduk. Mesai saati 08.00-17.00 arasındadır. Girişler, çıkışlar, odalar arası geçişler hep manyetik kartla yapılıyor. Kartınıza hangi kullanıcı grubu için sistem yüklenmişse, kartınız yalnızca o kapıları açar. Güvenlik bu kurumda üst düzeydedir.

TÜBİTAK UME’de herkes güler yüzlüdür. Çalışanların yalnızca kendi alanlarında değil birçok bilim alanında da bilgisi vardır ve kimse yalnızca kendi işiyle uğraşmaz. Herkesin yaptığı birden fazla işi vardır. Staj yaptığım kurum, ölçü birimlerinin standartlaştırılması üzerinde çalışmalar yapıyordu. Tabiki bunun yanında fizik, kimya alanında da çalışmalar yapılıyor.

Stajımda Flash ve ActionScript ile uğraştım. Bu dili kullanarak Sanal laboratuar deneyleri üzerinde çalıştım. Staj sorumlumuz Dr. Erkan Danacı Bey, böyle bir projenin yapılması gerektiğini söyledi. Elimden geldiğince benden istenilen şeyleri yaparak stajımı tamamladım.

Staj döneminde bu kuruma başvurmanızı tavsiye ederim. TÜBİTAK’ta sizi bekleyen güzel anılar olacaktır. Size inanılmaz güzellikte deneyimler katacaktır. Aklınıza takılan bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz.

 

Mehmet Kirazlı

İstanbul Eyüp'te ikamet ediyorum. Giresun Alucra'lıyım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. "Yeni Başlayanlar için Java 8" kitabının yazarıyım. Şu anda özel bir firmada Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

18 Yorumlar

 1. Mehmet coşkun

  Merhaba mehmet bey.. Ume'de staj ile ilgili paylaşımınızı okudum .

  Benim de yarın sabah saat 9'da ume de bir hoca ile randevum var.

  Anadolu yakası yeni sahradayım. Umeye giden servisler var mı. Varsa

  nerden binebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim..

 2. Merhaba UMEnin staj sayfasını kontrol ettim ancak TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi ve Ankara Enstitülerinde yalnızca üniversite öğrenimine devam eden öğrencilere staj imkanı sağlanmaktadır şeklinde bir bilgi var.Her üniversiteden kabul etmiyorlar sanırım.

 3. Merhaba bende Tubitak gebze yerleşkesinde yani umede staj yapıcam fakat kalıcak yer problemim var. Yerleşkeye en yakın yurt yada pansiyon nerelerde var acaba yada siz nerde kaldınız?(Akraba yada aile dostuysa orası ayrı)

 4. Merhaba, staj başvurusu için ne yapmamız gerekir? Form ya da mail ile mi başvuruyoruz, teşekkürler.

 5. Merhaba bende bu yaz staji icin tubitaka basvuracagim.stajer aliminda nelere bakiyorlar ortalama vs?

 6. Merhabalar.Staj dönemi hakkında bilgi verebilir misiniz? Tam olarak ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor?

 7. Merhaba. Bende staja kabul edildim ama tereddüt ediyorum. Okula onay yazısı göndermiyorlarmış. Ben staj günümde oraya gittiğimde kabul edilmeme ya da herhangi bir sorun çıkma ihtimali var mı diye korkuyorum aslında öyle bir şey olursa stajım yanacak. Ona göre diğer stajımı iptal edeceğim. Staja başlama nasıl oluyor neler yapmamız lazım daha detaylı anlatabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

 8. Servisleri stajyer öğrenciler kullanabiliyormu peki ?

 9. Yukarıda kullanabileceğimiz servislerle ilgili linki paylaşmışınız ama linkte bir sorun var sanırım,açılmıyor. Tekrar paylaşırsanız sevinirim. Bu arada TÜBİTAK MAM servislerini kullanabilir miyiz? Ve ilk gün servisleri kullanma imkanımız var mı? Yoksa servisleri kullanıp kullanamayacağımız ilk gün görev dağılımı sırasında mı belli olacak?? Servis kullanımı hakkında daha spesifik bilgiler verirseniz sevinirim 🙂 Şimdiden teşekkürler

  • İlk gün kullanamazsınız. Dönüşte kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. İlk gün görev dağılımı belli olur. Servisler çoğu bölgeye var. Yer varsa stajyerlere de kullandırıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir